To już szósta edycja Stress Off Festiwal. Warsztaty, wykłady i pokazy – wszystko z udziałem ekspertów, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. To propozycja dla każdego, kto poszukuje skutecznych metod radzenia sobie ze stresem.

O tym, że o zdrowie psychiczne warto troszczyć się tak samo jak o zdrowie fizyczne, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Ostatni czas – pandemia, sytuacja na wschodzie, coraz większe gospodarcze wyzwania – jest niezwykle stresujący. Z pomocą przychodzi Stress Off Festiwal, którego współorganizatorem po raz trzeci jest Collegium Balticum- Akademia Nauk Stosowanych..

– Cały festiwal skierowany jest do osób, które szukają pomocy, sposobu na to, żeby się odstresować, lub potrafić go opanować i dobrze funkcjonować w dzisiejszej rzeczywistości: dwa lata pandemii, sytuacja za wschodnią granicą, rosnąca inflacja – to wszystko powoduje, że stres jest naszym towarzyszem od dłuższego czasu i dotyka nie tylko dorosłych, ale także młodzież oraz dzieci – mówi Dominika Macedońska z Collegium Balticum – Akademii Nauk Stosowanych. – Na przestrzeni tych dwóch lat jako uczelnia organizowaliśmy konferencje online dla nauczycieli i mieliśmy sygnały , że jest bardzo duża potrzeba, aby organizować spotkania, które pomogą ludziom poznać i wybrać dla siebie sposoby radzenia sobie ze stresem.

„Każdy znajdzie dla siebie wykład czy warsztat”

Uczestnicy biorąc udział w festiwalu, dają sobie szanse poznania nowych obszarów pracy z ciałem, umysłem i duszą. Pięć poprzednich edycji festiwalu Stress Off świadczy o tym, że takie spotkania są potrzebne.

– Stress Off skierowany do osób w każdym wieku, każdej osoby, która czuje potrzebę. To może być nauczyciel, pedagog, rodzic, tak naprawdę ludzie z każdej branży, bo stres dotyka każdego – przekonuje Macedońska. – Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni wykład czy warsztat.

A sposobów na radzenie sobie ze stresem jest mnóstwo, o których opowie kilkudziesięciu specjalistów. Będzie m.in. o terapii poprzez sztukę, technikach odreagowania, w tym odmianach jogi i technik oddechowych. Nie zabraknie spotkań coachingowych czy warsztatów z autorami książek o samorozwoju.

– Stres Off traktuje człowieka holistycznie. Ma być coś dla ducha, dla ciała. My dorzuciliśmy jeszcze umysł – dodaje Macedońska. – My, jako uczelnia Collegium Balticum, która kształci pedagogów od 22 lat, wychodzimy z założenia, że zaopiekowany pod tym względem nauczyciel to dobrze zaopiekowane w tym aspekcie dziecko i rodzic.

Na co warto się wybrać?

W ciągu trzech dni festiwalowych uczestnicy Stress Off Festiwal będą mieli okazję skorzystać z wielu ciekawych warsztatów czy wziąć udział w pouczających wykładach.

– W naszym panelu pedagogicznym w tym roku sporo osób czeka na Przemka Staronia, który opowie o kryzysie i jaką niesie ze sobą szansę czy Jakuba Mauricza, który będzie opowiadał o tym, jak stres wpływa na organizm człowieka. Również czekają na Agnieszkę Ewald i Agnieszką Jankowiak-Maik. Nasi prelegenci to ludzie, którzy swoją wiedzę przekładają na praktykę. To tylko część gości, nie chcę nikogo pominąć, bo wiem, że każdy z prelegentów ma do zaprezentowania ważny i ciekawy temat.

Z pewnością warto przyjrzeć się panelom, które na co dzień nie są łatwo dostępne.

– Wszystkie spotkania realizowane z naszymi projektami międzynarodowymi, takimi jak: Feel It, We are at Work too, InclussionApp i SPURT. To są spotkania, do których na co dzień nie ma dostępu ogólnego, a będą tylko na naszym panelu – podkreśla Macedońska. Będzie też kilka niespodzianek. – Piątkowe warsztaty prowadzone przez firmę szkoleniową Belbin GetSet będą przez nas finansowane. Planujemy wręczyć uczestnikom certyfikat, który normalnie kosztuje ok. tysiąca złotych. Na ten dokument może liczyć tylko 30 osób, dlatego warto się zapisać.

„Wydaje mi się, że dotarliśmy do całej Polski”

Tak różnorodny program przyciąga osoby nie tylko ze Szczecina i okolic. Jak zaznaczają organizatorzy, każda edycja to ponad 200 uczestników, przybywających z głębi Polski, ale i z zagranicy.

– Najwięcej osób mamy z woj. zachodniopomorskiego, to oczywiste, ale na drugim miejscu jest województwo mazowieckie, co jest dla nas bardzo interesujące, bo odległość jest całkiem spora. Na trzecim miejscu jest województwo małopolskie, ale zgłoszenia mamy jeszcze z wielu innych, więc wydaje mi się, że dotarliśmy do całej Polski – podsumowuje Macedońska.

Festiwal Stress Off odbędzie się w dniach 27-29 maja. Miejsce festiwalu StressOFF – ul. 3 Maja 1a. Wykłady oraz panel Collegium Balticum są bezpłatne i można się jeszcze na nie zapisywać. Bilety na płatne warsztaty również są jeszcze dostępne.

– Jeśli ktoś nie zdąży, to w dniu wydarzenia będzie można kupić bilet na pojedyncze wejście – dodaje Macedońska.

Więcej informacji na stronie, w tym cały program Stress Off Festiwal, dostępne są na stronie: https://stressoff.pl/