Wyjeżdżając na urlop w Polsce turyści najczęściej wybierają miejscowości w województwie zachodniopomorskim. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 r. udzielono im tutaj ponad 15 mln noclegów.
Dane obejmują wykorzystanie turystycznych obiektów noclegowych, które mają do zaoferowania 10 lub więcej miejsc. W 2018 r. ich analiza jest jeszcze korzystniejsza dla Zachodniopomorskiego, które w tym rankingu lideruje już od dawna.
Zwiększamy przewagę nad Małopolską
W 2018 roku w województwie zachodniopomorskim udzielono 15,15 mln noclegów, czyli o ponad milion więcej niż rok wcześniej i dwa miliony więcej niż w 2016 r. Oznacza to zwiększenie przewagi nad drugim w kolejności województwem małopolskim, które w ubiegłym roku udzieliło aż o 1,23 mln noclegów mniej. Nad kolejnymi regionami jest ogromna przepaść, bo żaden z nich nie przekroczył 10 milionów udzielonych noclegów.
- Od wielu lat inwestujemy w produkty turystyczne – Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, promenady, parki zdrojowe. Aktualnie powstaje sieć dróg rowerowych, piękne wieże widokowe w parkach krajobrazowych. To tylko przykłady. Wiemy, że obok takich miejsc z sukcesem lokują się inwestycje prywatne: pensjonaty, hotele, restauracje. Dzięki temu mamy coraz więcej turystów na Pomorzu Zachodnim – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Kołobrzeg przed Gdańskiem
W turystycznym rankingu powiatów i miast powiat kołobrzeski plasuje się na 3. miejscu (ponad 5 milionów udzielonych noclegów), ustępując tylko Warszawie i Krakowowi. Świnoujście jest pod tym względem na 7. pozycji. Jeszcze lepiej te dane wyglądają w przeliczeniu na liczbę udzielonych noclegów w odniesieniu do liczby ludności. Tutaj powiat kołobrzeski (64 tys. noclegów na 1 tys. ludności) i Świnoujście (51 tys. noclegów na 1 tys. ludności) są na czele.
Biorąc pod uwagę tylko lipiec i sierpień, turyści wybierając się nad Morze Bałtyckie najczęściej decydowali się na Kołobrzeg. Dopiero drugi był Gdańsk, a następnie znów miejscowości z Pomorza Zachodniego - Rewal i Mielno.
Komentarze
12