Siedzący tryb życia, mała aktywność ruchowa, noszenie ciężkiego plecaka czy nieprawidłowe nawyki są w dużej mierze odpowiedzialne za wady postawy u dzieci. Jest szansa na zmianę tego niepokojącego trendu. Do uczniów podstawówek kierowany jest program zdrowotny współfinansowany z eurofunduszy.

– Od lat stawiamy na profilaktykę. Korzystamy z unijnych funduszy, by wykrywać przypadki chorób wcześniej, minimalizując ich ryzyko. Takimi przykładami jest program HPV, program wykrywania raka piersi, program testów przesiewowych na koronawirusa czy program badań kardioonkologicznych – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. – W Polsce około 90% dzieci jest narażonych na wady postawy, co dodatkowo powiększa sytuacja covidowa. To przedsięwzięcie jest właśnie po to, by już teraz uniknąć poważnych konsekwencji.

„Projekt ten jest ważny i fantastyczny, na efekty liczą dzieci i ich rodzice”

Ponad 5 tysięcy uczniów podstawówek w ramach programu będzie mogło skorzystać m.in. z badań przesiewowych. Program wdrożą trzy organizacje. Pierwsi beneficjenci – Akademia Szybkiej Nauki i NZOZ Ars Medica – w lipcu br. podpisali z marszałkiem województwa i dyrektorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy umowy wsparcia.

– Cieszymy się, że wdrażamy kolejny program profilaktyczny, bo wady postawy to problem powszechny. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego to największa wartość tego projektu – mówił dyrektor WUP w Szczecinie Andrzej Przewoda.

Do podjętych przez beneficjentów działań zgłaszać się będą mogły dzieci z klas piątych szkół podstawowych z roczników 2020/2021, 2021/2022 i 2022/2023, u których stwierdzono zniekształcenia kręgosłupa lub uczestniczące w zajęciach korekcyjnych. W sumie badaniami przesiewowymi objętych zostanie 5264 uczniów, z czego działania terapeutyczne przewidziano dla 4188 uczniów. W projektach instytucje ujęły działania terapeutyczne, diagnozy i badania, kwalifikacje uczestników, działania edukacyjne dla rodziców/opiekunów uczniów, a także szkolenia dla personelu POZ.

– Dla nas to wielkie wyróżnienie, że uczestniczymy w tym przedsięwzięciu. Wiele dzieci ma wady postawy, wady kręgosłupa. Chcemy temu zaradzić. Mamy w tej materii spore doświadczenie – przyznaje właściciel Akademii Szybkiej Nauki Tadeusz Buzarewicz.

– To nie pierwszy tego typu projekt z naszym uczestnictwem. Projekt ten jest ważny i fantastyczny, na efekty liczą dzieci i ich rodzice. Chcemy najmłodszych nauczyć m.in. jak siedzieć prawidłowo, jak się poruszać, jak zapobiegać wadom, bawiąc się – dodają Marzena i Mariusz Paczkowscy z NZOZ Ars Medica.

Na wczesne wykrywania wad rozwojowych i rehabilitacji dzieci z niepełnosprawnościami oraz zagrożonymi niepełnosprawnościami przeznaczono 8 mln zł. Fundusze pochodzą z puli unijnej.