Seans filmowy, wykład, panel dyskusyjny oraz koncerty i pokazy taneczne – już w najbliższą sobotę (5 listopada) w Willi Lentza czeka na szczecinian wyjątkowy wieczór. Bohaterem głównym będzie polonez – taniec, który rozkochał w sobie wielu kompozytorów, ale i poetów. Sobotnie spotkanie będzie okazją, aby kompleksowo przyjrzeć się i posłuchać o polskim symbolu kulturowym w wyśmienitym towarzystwie.

To kolejna odsłona willowych spotkań, podczas których pierwsze skrzypce odgrywa taniec. Były już wieczory z tangiem i walcem w tle, w najbliższą sobotę czeka na nas polonez. – Podczas wydarzenia upewnimy się, że za hasłem POLONEZ kryje się fantastyczna historia powstania, forma muzyczna, styl oraz rytm tańca. Nasz program jest też swoistą formą wspierania wniosku Narodowego Instytutu Dziedzictwa o to, by polonez – jako polski taniec narodowy – został wpisany na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO – mówią organizatorzy i zachęcają uczestników wydarzenia do założenia biało-czerwonych elementów garderoby.

Polonez w kulturze – pokazy, seans filmowy oraz panel dyskusyjny

Wieczór podzielony został na dwie części – bezpłatną, na którą obowiązują jednak zapisy, oraz biletowaną, która zabierze uczestników w prawdziwą, muzyczną ucztę.

Część bezpłatna programu Polonez&Willa rozpocznie się o godz. 15:00 od seansu filmowego „Pana Tadeusza” w reżyserii Andrzeja Wajdy, w którym końcowy polonez stał się ikoniczną sceną. Organizatorzy zapraszają również o godz. 17:30 na wykład Romany Agnel, dyrektor naczelnej i artystycznej Baletu Dworskiego Cracovia Danza, o historii i znaczeniu poloneza. Następnie będzie można wziąć udział w panelu dyskusyjnym poświęconym temu tańcowi, w którym udział wezmą Romana Agnel, Katarzyna Dondalska, Mirosław Kosiński, Tomasz Raczek, Ewa Ott-Kamińska oraz Tomasz Tomaszewski.

Polonezy największych kompozytorów polskich i zagranicznych

Druga część sobotniego wieczoru, na którą obowiązują już bilety, rozpocznie się koncertem o godz. 19:00 z udziałem Orkiestry Kameralnej Opery Niemieckiej w Berlinie pod kierownictwem Tomaszewskiego. W przepięknych wnętrzach willi usłyszymy kompozycje Bacha, Schuberta oraz Beethovena.

O godzinie 21:00 organizatorzy zapraszają na koncert „Polonez w twórczości kompozytorów polskich”. Zabrzmią utwory Chopina, Kilara czy Wieniawskiego. Po muzycznej uczcie przyjdzie czas na spektakl baletowy z udziałem Baletu Dworskiego Cracovia Danza oraz degustację specjałów tradycyjnej kuchni polskiej. Na zakończenie tego niezwykłego wieczoru będzie okazja zatańczyć wspólnego poloneza z udziałem gości oraz porozmawiać z uczestnikami przy słodkim bufecie.

Rytm, którzy pokochali nie tylko kompozytorzy

Poloneza promowali na świecie w swoich ponadczasowych dziełach najwybitniejsi kompozytorzy, m.in.: w epoce baroku J.S. Bach i G.P. Telemann, klasycyzmu – W.A. Mozart, M. Ogiński i L. van Beethoven, romantyzmu S. Moniuszko i P. Czajkowski oraz współcześni twórcy R. Palester i W. Kilar. Niekwestionowanym najsłynniejszym twórcą polonezów jest Fryderyk Chopin, który skomponował ich aż 10. Rytm poloneza można też usłyszeć w kolędach „Bóg się rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem” i „W żłobie leży”.

Polonez trafił również do serc innych artystów, w tym Mickiewicza i Norwida, który o polonezie napisał, że to: „kreacja już nie prowincjonalna, pojedynczego elementu, ale cało-narodowa, mogąca się rozciągnąć od religijnego rytmu aż do jej poważnej mimiki chórów lub tryumfów starożytnych”.

Na wydarzenie Polonez&Willa najpiękniejsza szczecińska instytucja kultury zaprasza w sobotę, 5 listopada. Od godz. 15:00 zaplanowano część bezpłatną (obowiązkowe zapisy mailowe sekretariat@willa-lentza.pl) a od godz. 19:00 część biletowaną (https://bilety.willa-lentza.pl/).