To była krótka, ale intensywna kampania wyborcza. O atencję wyborców w ostatnich tygodniach starało się pięć komitetów wyborczych. Sondażowo najsilniejszą partią pozostaje Prawo i Sprawiedliwość, ale wynik wyborów w Szczecinie może być wielką niespodzianką. Ostatnie symulacje pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 4-5 mandatów, Koalicja Obywatelska na 4-6, a Lewica od 1 do... 3. Wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę, lokale wyborcze czynne będą od 7.00 do 21.00.
PiS jeszcze nie wygrało, a już wie, co zrobi w pierwszych 100 dniach nowego rządu
Politycy Prawa i Sprawiedliwości podczas konferencji prasowej podsumowującej kampanię wyborczą zapowiadali, że zamierzają "odbić" jeden z ostatnich bastionów Koalicji Obywatelskiej, czyli właśnie Pomorze Zachodnie. Politycy przedstawili program "po wyborach". Zakłada on, że w pierwszych 100 dniach rządów PiS drugiej kadencji wprowadzony zostanie mały ZUS dla firm, 13. i 14. emerytura, pakiet badań profilaktycznych dla osób, które ukończyły 40 lat oraz podane zostaną konkrety dotyczące programu "100 obwodnic dla Polski". Parlamentarzyści mówili także o kontynuacji morskich i infrastrukturalnych inwestycji dla Szczecina i województwa zachodniopomorskiego.
- Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu, dokończenie 12,5 metra dla Szczecina, rozwój gospodarki morskiej to dalsze priorytety dla rozwoju naszego regionu i o to będą walczyć politycy Prawa i Sprawiedliwości – mówił Marek Gróbarczyk, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
Gróbarczyk jest liderem listy PiS. Poza nim o reelekcję starają się dotychczasowi posłowie, czyli m.in. Leszek Dobrzyński, Michał Jach, Artur Szałabawka, Rafał Mucha czy Krzysztof Zaremba. Z listy PiS startuje także kontrowersyjny radny Dariusz Matecki czy Zachodniopomorska Kurator Oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza. Kandydatką PiS do Senatu jest Małgorzata Jacyna-Witt.
Marchewka mówi o "dobrej kampanii w naszym wykonaniu"
Koalicja Obywatelska liczy na zwycięstwo w województwie zachodniopomorskim, choć sondaże nie są dla partii najłaskawsze. Podczas konferencji podsumowującej kampanię wyborczą nie zabrakło słów o minionych miesiącach, ale i naznaczenia planów politycznych na czas po wyborach parlamentarnych.
- To była intensywna, dynamiczna i dobra kampania w naszym wykonaniu. Przeprowadziliśmy tysiące rozmów z mieszkańcami, dziękujemy za każdą uściśniętą dłoń, za każdą rozmowę, za każdą możliwość wywieszenia baneru. Czuliśmy wsparcie obywateli – podsumowywał Arkadiusz Marchewka. - Jesteśmy jedną drużyną, przedstawiliśmy realną propozycję, rzetelny i dobrze przygotowany program dla Pomorza Zachodniego. Zdecydujemy, czy chcemy żyć w państwie przyjaznym i nowoczesnym, czy w państwie pełnym pogardy i nieufności – mówił dalej.
Liderem listy Koalicji Obywatelskiej jest Sławomir Nitras. W wyborach startują także: Norbert Obrycki, Artur Łącki, Magdalena Filiks czy Grzegorz Napieralski. O reelekcję stara się także Piotr Misiło, niegdyś regionalny lider Nowoczesnej. Kandydatem KO do Senatu jest prof. Tomasz Grodzki.
Lewica: "Mieszkańcy mówią, że mają dosyć konfliktów, hejtu, fali nienawiści i wojny polsko-polskiej"
Wiele wskazuje na to, że wybory parlamentarne będą dobre dla odradzającej się Lewicy. Hybryda SLD, Wiosny Biedronia i partii Razem okazała się być atrakcyjna dla wyborców, tak przynajmniej zwiastują sondaże. Każda z partii osobno nie przekraczała progu wyborczego, a razem mają szansę nawet na 15% poparcia. Lider listy Lewicy w Szczecinie, Dariusz Wieczorek, podsumował kampanię wyborczą:
- Przez ostatnie miesiące namawialiśmy, żeby wybrać kandydatów startujących z listy Lewicy. Pokazaliśmy, że jesteśmy w stanie zapomnieć o różnych konfliktach i o tym, co robiliśmy. Możemy być realną alternatywą dla walczących ze sobą bloków. Mieszkańcy mówią, że mają dosyć konfliktów, hejtu, fali nienawiści i wojny polsko-polskiej.
Kandydaci z listy Lewicy to między innymi: Arkadiusz Czarnecki, Sebastian Bednarski, Katarzyna Kotula, Dawid Krystek czy prof. Czesława Christowa.
Ludowcy liczą ma mandat w regionie
Dla Polskiego Stronnictwa Ludowego to była trudna kampania, bo partia wyszła z Koalicji Europejskiej dość poobijana. Mimo to Ludowcom udało się zbudować "Koalicję Polską", w której znalazł się Paweł Kukiz i jego stronnicy. W regionie PSL stawiał mocne akcenty na tematy związane z rolnictwem, ekologią i przedsiębiorczością. Choć sondaże pokazują, że w tym okręgu Ludowcy nie mają szans na mandat, to Jarosław Rzepa, lider partii i wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego jest pełen nadziei:
- Dziękuję kandydatkom i kandydatom za tak aktywną pracę w tej kampanii wyborczej, byliśmy na ulicach, na targowiskach, spotykaliśmy się z wyborcami w każdych możliwych okazjach. To czas, który wymagał poświęcenia i był wielkim wyzwaniem – mówił Jarosław Rzepa.
Kandydatami PSL do parlamentu są m.in.: Piotr Słomski z Ruchu Kukiz 15, Anna Kusy-Kłos, Damiana Nowak czy Andrzej Durka.
Konfederacja: "Jesteśmy widoczni w Szczecinie"
Konfederacja uaktywniła się w kampanii dopiero na ostatniej prostej. Wcześniej kandydaci ugrupowania – poza Dariuszem Olechem, czyli "Jezusem z Konfederacji" – byli raczej niewidoczni. Ostatnie dni pokazały jednak, że Konfederacja ma swoje pomysły, jak np. ograniczenie ceny paliwa do 3 złotych. Marcin Bedka, lider partii w regionie również podsumował w czwartek kampanię wyborczą.
- Cena paliwa to podatki i akcyzy, a samo paliwo kosztuje niewielką część tego, co płacimy na stacjach benzynowych – mówił Bedka. - Bardzo dziękuję moim kolegom z Konfederacji, to była najlepsza kampania naszego ugrupowania. Jesteśmy widoczni w Szczecinie, bardzo mnie to cieszy, dziękuję wszystkim – dodał Bedka.
Z ramienia Konfederacji do Sejmu startują także m.in.: Ewa Rzeuska, Klaudia Szenderowicz czy wspomniany wcześniej Dariusz Olech.
Zapraszamy na wieczór wyborczy wSzczecinie.pl
To była krótka, ale intensywna kampania wyborcza, którą relacjonowaliśmy czytelnikom portalu wSzczecinie.pl dość szczegółowo – zarówno poprzez artykuły, jak i spotkania w programie "Studio wSzczecinie.pl", który na czas kampanii emitowany był nie tylko we wtorki, ale i w czwartki po godzinie 20.00. 9 października odbyła się debata wyborcza w Galerii Kaskada, którą do dzisiaj obejrzało ponad 50 tysięcy widzów.
W niedzielę, 13 października, po godzinie 21.00 połączymy się na żywo z komitetami wyborczymi ze Szczecina. Około 22.20 zaplanowaliśmy specjalne wydanie programu "Studio wSzczecinie.pl", podczas którego przedstawiciele partii politycznych komentować będą wyniki wyborów, ok. 23.00 rozmowa na żywo z drem hab. Piotrem Chrobakiem, który skomentuje sondażowe wyniki do parlamentu.
Komentarze
3