Wnikliwe czytanie umowy z ubezpieczycielem pozwala nam wiele dowiedzieć się o polisie, na jaką się zdecydowaliśmy. Tam znaleźć możemy informacje np. o karencji w naszym ubezpieczeniu. Czy jest ona konieczna i czy istnieją polisy na życie bez karencji? Sprawdźmy na czym dokładnie polega karencja i jaką polisę wybrać dla siebie, by przyniosła nam w przyszłości wiele różnych korzyści.

Zakup polisy nie powinien być zaplanowany pod kątem szybkiego wzbogacenia się dzięki odszkodowaniu. Dobrym tego przykładem może być karencja dotycząca urodzenia dziecka. Taka życiowa sytuacja może stanowić podstawę do wsparcia finansowego, jednak pod warunkiem, że dziecko urodzi się po określonym czasie od zawarcia umowy, np. 10 miesiącach. To oznacza, że kobieta, która już zaszła w ciążę i jest zdecydowana na zakup ubezpieczenia – nie otrzyma świadczenia z tytułu urodzenia dziecka.

Karencja w ubezpieczeniu na życie – co to jest?

Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem – bardzo dokładnie sprawdź ubezpieczenie na życie, które wybrałeś. Ważny jest dokumentu OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), w którym można znaleźć wiele ważnych informacji, w tym również informacje dotyczące karencji.

Karencja jest formą zabezpieczenia dla ubezpieczyciela. Określa ona czas od chwili podpisania umowy do momentu rozpoczęcia ochrony w danym zakresie. Oznacza to, że w momencie zawarcia umowy nie uzyskujemy pełnej ochrony. W sytuacji, gdyby dzień po podpisaniu umowy przydarzył nam się nieszczęśliwy wypadek lub poważne zachorowanie, to ubezpieczyciel pomimo zakresu ochrony, który gwarantowałby nam świadczenie – nie wypłaci nam pieniędzy z powodu karencji.

Jak czytamy w artykułach typu https://rankomat.pl/zycie/ubezpieczenie-na-zycie-bez-karencji-czy-to-mozliwe karencje różnią się długością w zależności od zdarzenia polisowego, jakiego dotyczą oraz samego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz oferty. Najczęściej karencja wyklucza możliwość samobójstwa ubezpieczonego wcześniej niż po upływie 2 lat od zawarcia umowy. Uniemożliwia to zaplanowania swojej śmierci np. z powodu problemów finansowych, która miałaby wesprzeć finansowo bliskich.

Czas karencji może trwać 3 miesiące, pół roku, 10 miesięcy czy rok. Warto sprawdzać zatem różne oferty i porównywać karencje, by wybrać taką, która będzie dla nas najbardziej korzystna.

Czy istnieją ubezpieczenia na życie bez karencji?

Na rynku ubezpieczeniowym pojawiają się oferty, które reklamują się jako ubezpieczenia bez karencji. Jest to jednak polisa na bardzo określonych warunkach.

Polisa bez karencji nie może nam zagwarantować wysokiej sumy ubezpieczenia oraz szerokiego zakresu ochrony. Jest to najczęściej ochrona podstawowa, która zabezpieczy naszych bliskich na wypadek naszej śmierci. Jednak wysokość świadczenia, jaka zostanie wypłacona, nie będzie zbyt wysoka. Warto się zatem zastanowić – czy takie rozwiązanie nam odpowiada.

Możemy zatem znaleźć polisę bez karencji, ale jej możliwości będą znacznie ograniczone i sporo mniejsze od standardowych ubezpieczeń z karencją.

Jak znaleźć dobrą polisę na życie?

Przy zakupie ubezpieczenia na życie ważną rolę odgrywa porównanie ofert. Dzięki temu możemy znaleźć tańsze, ciekawsze rozwiązania.

Dobrym pomysłem jest korzystanie z pomocy stron, które są w pełni poświęcone tematyce ubezpieczeniowej, dzięki czemu możemy dotrzeć do wielu ofert różnych firm ubezpieczeniowych.

Pomóc nam może np. ranking ubezpieczeniowy, który przedstawia najlepiej oceniane produkty. Dzięki temu poznajemy oceny specjalistów, jak również docieramy do ubezpieczeń, których samodzielnie moglibyśmy nie znaleźć.

Ułatwić nam szukanie może również kalkulator ubezpieczeniowy, który wymaga od nas wypełnienia krótkiej ankiety dotyczącej naszych zarobków, oczekiwań względem polisy, wieku oraz rodzaju szukanego ubezpieczenia – opracuje najbardziej dopasowaną ofertę. W celu przedstawienia oferty skontaktuje się z nami konsultant, którego możemy zapytać o ważne dla kwestie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas oraz nasze pieniądze, ale również mamy możliwość porozmawiania z drugą osobą o wybranej polisie.