Niezwykłe przybory toaletowe, narzędzia, broń, monety, naczynia oraz ozdoby do ciała i ubrań odnalezione w okolicach Łobza będzie można zobaczyć na wystawie „Wędrówki archeologiczne”, której otwarcie już dzisiaj wieczorem.

To już trzecia ekspozycja prezentująca archeologię Pomorza Zachodniego. Na wystawie „Wędrówki archeologiczne” znalazło się około 70 eksponatów z 43 miejscowości, leżących na obszarze ziemi łobeskiej. Przedmioty te, wykonane z gliny, brązu, srebra, złota, żelaza, kamienia i poroża, były wykorzystywane przez społeczności żyjące na tym obszarze od schyłku paleolitu aż po średniowiecze – przez niemalże 12 tysięcy lat.

Jak zaznacza Dorota Kozłowska, kurator wystawy, eksponowane znaleziska archeologiczne są atrakcyjne nie tylko w kontekście historycznym. - Kunszt, z jakim zostały wykonane, świadczy o wysokich umiejętnościach dawnych wytwórców – podkreśla. - Odchodząc więc od klasycznego, zazwyczaj chronologicznego układu zabytków, stworzyliśmy z nich kompozycje stanowiące estetyczną całość i wydobywające urodę przedmiotów dawnej codzienności. Obcowanie z nimi daje chwilę przyjemnego wytchnienia i – paradoksalnie – pozwala zatrzymać się w „tu i teraz”.

Do 14 lutego wystawa prezentowana będzie w wyremontowanym Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27. Wernisaż zaplanowano w czwartek (19 listopada) o godz. 18:00. Wstęp jest wolny.

Ekspozycja „Wędrówki archeologiczne” powstała w oparciu o zasoby Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie.