Jak ze śrubokręta zrobić sprzęt do tapicerowania, który można wykorzystać do odnowienia fotela, pamiętającego lepsze czasy, jeszcze sprzed otwarcia pierwszej w Polsce restauracji McDonald’s? MajsterKlajster zaprasza w weekend na warsztaty.

MajsterKlajster to inicjatywa oddolna, która ma nauczyć samodzielności. Jej sercem są weekendowe warsztaty ze Starszym i Młodszym Majstrem, którzy wspólnie przekazują wiedzę innym.

- Wymyśliłyśmy sobie świat, w którym tak jak umiemy wybrać pieniądze z bankomatu, tak samo potrafimy naprawić zepsuty taboret czy odnowić ulubiony fotel – opowiada Anna Biały z projektu MajsterKlajster. – Kieruje nami tęsknota za samodzielnością, chęć poznawania nowych ludzi i uwielbienie ładnych rzeczy - dodaje.

Pokażą, jak odnowić stare meble

Na pierwszy ogień pójdą sprzęty drewniane – podczas warsztatów będzie można nauczyć się m.in. jak wymienić podartą tapicerkę krzesła, przygotować drewno do olejowania, czy też czemu tak ważna jest tektura pod gwoździem utrzymującym pasy w fotelu. Uczestnicy mogą przynieść własne sprzęty i na nich testować nowe umiejętności.

Płeć i wiek nie mają znaczenia – organizatorzy przewidzieli też kącik dla najmłodszych. Warsztaty, na które właśnie ruszyły zapisy, odbędą się 3 i 4 października w Klubie Storrady w Szczecinie.

- Największą mocą MajstraKlajstra jest to, że udało nam się zebrać wokół siebie prawdziwych, cudownych majstrów, zarówno tych ze starszego, jak i młodszego pokolenia – dodaje Ania. Warsztaty poprowadzą dwaj eksperci, których dzieli wiek, ale łączy umiłowanie do piękna i życiowej samodzielności: tapicer Roman Durlak i architekt Tomasz Budnicki.

Wycieczka po zakładach współczesnych majstrów

Nie tylko oni zgodzili się podzielić swoją wiedzą – w piątek, 2 października, o 15:00 rozpocznie się wycieczka po współczesnych pracowniach majstrów, tj. warsztacie Olczak Tapicerstwo Samochodowe oraz atelier Deca, gdzie o tkaninach wiedzą wszystko. Wycieczkę realizowaną we współpracy z inicjatywą Usługi Dla Ludności poprowadzi Justyna Machnik, przewodnik miejski i miłośniczka starych rzemiosł. Obowiązują zgłoszenia na majsterklajsterszczecin@gmail.com.

- Nasi rówieśnicy, czyli obecni trzydziestolatkowie, ale nie tylko oni, chcą wiedzieć, jak coś własnoręcznie stworzyć czy naprawić. MajsterKlajster to pochwała samodzielności i bunt wobec konsumpcjonizmu prowadzony w zaciszu przedpokoju – dodaje Kinga Rabińska, współtwórczyni projektu.

Odrodzone sprzęty na wystawie

Wszystko zakończy ZetPeTest, czyli wystawa odrodzonych sprzętów.

- Zdjęcie zmajstrowanego, odnowionego sprzętu należy wysłać na majsterklajsterszczecin@gmail.com najpóźniej do 7 października – powstanie z nich wystawa pod patronatem MajstraKlajstra, a najlepsze dzieła nagrodzimy – zachęca Paulina Stok-Stocka, pomysłodawczyni ZetPeTestu.

Wszystkie informacje można znaleźć na profilu inicjatywy (www.facebook.com/MajsterKlajsterSzczecin).

Dziewczyny mają nadzieję, że MajsterKlajster na stałe zagości w Szczecinie i stanie się pomostem pomiędzy głodnymi takich umiejętności a rzemieślnikami, którzy nie mają komu przekazać swej cennej wiedzy. Jak zaznaczają, bycie bohaterem w swoim domu to coś więcej niż umiejętność wydawania pieniędzy w markecie budowlanym.