Tematem przewodnim na Tkackiej musi być tkanie, ale poza atrakcjami związanymi z rzemiosłem artystycznym zaplanowano też m.in. spacery z przewodnikami, kącik literacki czy puszczanie wielkich baniek mydlanych. Wszystko w sobotę 18 lipca, w godzinach 10-15.

Miejscy aktywiści od dawna przekonują, że ul. Tkacka to doskonałe miejsce na woonerf, czyli uliczkę z uspokojonym ruchem, zielenią, ławkami i dużą przestrzenią do różnych aktywności. W sobotę będzie można spojrzeć na tę ulicę właśnie pod tym kątem.

Wiele atrakcji „Święta Tkackiej” związanych będzie z rzemiosłem. Artystki ze szczecińskiego Festiwalu Tkaniny zaprezentują włóczkowy bombing, czyli swoje street artowe prace. Na Warsztatach Rękodzielniczych można będzie zobaczyć na czym polega batik miodowy, jak się tka na krosienkach czy szyje breloczki z filcu. Podczas Targów Rzemiosła Artystycznego swoje unikatowe prace wystawi wielu artystów.

Będzie można zajrzeć do miejsca po kultowym sklepie rybnym Laguna, albo wybrać się na wycieczkę ze znanymi przewodnikami – Przemysławem Głową i Tomaszem WIeczorkiem.

Nudzić nie będą się też miłośnicy literatury. Odczytane zostaną prace dzieci nagrodzone w ramach konkursu "Legendy Tkackiej". Dla dorosłych zaplanowano czytanie fragmentów reportażu "Życie na miarę" Marka Rabija i dyskusję.

Organizatorami „Święta Tkackiej” są: Idee przez miasto, Kooperatywa Łaźnia, Festiwal Tkaniny, Woonerf na Tkackiej - przywracamy życie Staremu Miastu i Rada Osiedla Stare Miasto Szczecin.

Program wydarzenia:

10.00- 15.00 włóczkowy bombing: prezentacja prac street- artowych artystek szczecińskiego Festiwalu Tkaniny

10.00- 15.00 zwiedzanie dawnej "Laguny"- miejsca po kultowym sklepie rybnym na rogu Tkackiej i Łaziebnej. Atrakcje we wnętrzu przygotuje między innymi szczecińska "Łaźnia"

10.15- 10.45 oprowadzanie kuratorskie po wystawie Galerii Ulicznej autorstwa "The Best Of Szczecin" , start: uliczka przy Czarnej Perle

10.00- 15.15 Warsztaty Rękodzielnicze artystek szczecińskiego Festiwalu Tkaniny- dla dorosłych, w tym:

10.00- 13.00 warsztaty makramy, tkania na krosienkach i tkania bransoletek

10.45 pokaz batiku miodowego, warsztaty batiku do 12.45

12.30 pokaz ebru na tkaninie

13.15- 15.15 warsztaty szycia breloczków z filcu

10.00- 13.00 Warsztaty Rękodzielnicze artystek szczecińskiego Festiwalu Tkaniny- dla dzieci: tkania łapaczy snów, tworzenia kolorowych mandali, tkania na krosienkach i tkania bransoletek,

12.30: pokaz ebru na tkaninie.

Od 10.00 Targi Rzemiosła Artystycznego.

Swoje unikatowe prace wystawią: Filip i Zbigniew Boroń (dzianina, ręcznie malowana tkanina, ręcznie malowana porcelana, ręcznie robiona biżuteria), Anna Domaradzka (wyroby z filcowanej wełny), Agnieszka Kaczmarska i Jola Sobolewska (patchwork), Katarzyna Pietrzak (zabawki z tkaniny, wyroby z dzianiny i sznurka), Koło Gospodyń z Dołuj (Ręcznie szyte poduszki, maskotki, kukiełki, przytulanki), Stowarzyszenie MiGracja ( biżuteria z koralików, wyroby z bibuły, haft koralikowy na filcu, filcowanie na mokro, biżuteria i wyroby na szydełku).

12.15 literatura dla dzieci: czytanie legend ulicy Tkackiej, prac nagrodzonych w ramach konkursu "Legendy Tkackiej"

12.30 literatura dla dorosłych: czytanie fragmentów reportażu "Życie na miarę" Marka Rabija i spotkanie wokół książki z "Panem Od Książek", Krzysztofem Lichtblauem i Barbarą Markowską

13.15 fantastyczny duet przewodników: Przemysław Głowa i Tomasz Wieczorek opowiedzą o historii ulic Tkackiej, Łaziebnej i Staromłyńskiej. Start spaceru przy pompie na rogu Tkackiej i Grodzkiej.

14.30 żywa rzeźba- pokaz modowy artystycznych kreacji inspirowanych tkactwem

Ponadto:

- bookcrossing: wymiana i adopcja książek

- zabawa w puszczanie wielkich baniek mydlanych

- darmowa lemoniada