To już dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tym razem będzie to okazja, by przypomnieć sobie „Moralność Pani Dulskiej”, która weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów.

Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna.

W Szczecinie wspólne czytanie „Moralności Pani Dulskiej” odbędzie się w filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy pl. Matki Teresy z Kalkuty 8 w sobotę, 4 września, o godz. 15.00. Całość rozpocznie krótka inscenizacja fragmentów dramatu. Wśród czytających znajdą się zaproszeni goście. Będą to trzy cenione aktorki Teatru Współczesnego w Szczecinie: Anna Januszewska, Krystyna Maksymowicz i Ewa Sobczak, a także studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, bibliotekarz, recytatorka oraz wierna czytelniczka: Karolina Bałdyga, Janusz Bąk, Alicja Czarnuszka, Sebastian Laskowski, Anna Martyna, Tomasz Połoński, Joanna Sinkiewicz, Małgorzata Zakrzewska.

Następnie Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na projekcję zapisu słynnej szczecińskiej inscenizacji sztuki z roku 2000, w reżyserii Anny Augustynowicz. Przedstawienie to odbiło się szerokim echem w świecie ogólnopolskiej krytyki teatralnej, a odtwórczyni roli tytułowej, Anna Januszewska, za swoją kreację otrzymała nagrodę Bursztynowego Pierścienia. Po projekcji na uczestników czeka spotkanie z Anną Januszewską. Rozmowa będzie dotyczyła zarówno inscenizacji sprzed lat, jak i refleksji aktorki na temat przyczyn, dla których tekst Zapolskiej wciąż jest aktualny i atrakcyjny dla kolejnych pokoleń czytelników, widzów i reżyserów.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki: https://app.evenea.pl/event/narodowe-czytanie/

Osoby chcące zobaczyć inne realizacje „Moralności pani Dulskiej”, będą miały ku temu okazję już w piątek, 3 września, o godz. 18.00. W ProMediach zaplanowana jest projekcja sztuki Zapolskiej w Teatrze Telewizji (reż. Marcin Wrona), w której Magdalena Cielecka grała główną rolę.

Książnica Pomorska w tym roku proponuje czytanie online. Do udziału zostali zaproszeni czytelnicy, którzy nagrali własne interpretacje utworu i 4 września przesłane filmiki z nagraniami zostaną opublikowane na profilu Książnicy na Facebooku (https://www.facebook.com/ksiaznicapomorska). Najciekawsze zostaną później opatrzone napisami i znajdą się na profilu YouTube biblioteki (https://www.youtube.com/user/ksiaznicapomorska).

Narodowe Czytanie to akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano m.in. dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza czy „Lalkę” Bolesława Prusa.