Do Szczecina powraca masa krytyczna. Na wspólny przejazd rowerami zaprasza w tym roku Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Aktywiści będą także zbierać podpisy pod petycją do prezydenta Szczecina w sprawie budowy drogi dla jednośladów wzdłuż alei Wojska Polskiego. „Rowerzyści w Szczecinie nie mają łatwo. Czas inwestować w rowery i pociągi, a nie parkingi i autostrady” – podkreśla Marcin Chruśliński.
W tym roku rowerowa masa krytyczna organizowana jest przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Idee przez miasto, inicjatywą Rowerowy Szczecin oraz Piwnicą Kany. Aktywiści w ten sposób chcą zwrócić uwagę na potrzebę spójnej infrastruktury rowerowej w Szczecinie oraz potrzebę ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z transportu. Tegoroczne wydarzenie nosi tytuł „Klimatyczna Masa Krytyczna”.
„Rowerzyści w Szczecinie nie mają łatwo”
– Wbrew pozorom rowerzyści w Szczecinie nie mają łatwo. Przede wszystkim brakuje spójności infrastruktury rowerowej. Mimo powstawania nowych dróg dla rowerów, często nie łączą się one z już istniejącą infrastrukturą. Urywają się w niespodziewanych miejscach – krytykuje młody aktywista Marcin Chruśliński. – Brakuje też infrastruktury na skrzyżowaniach, przez co wiele osób boi się poruszać rowerem.
Miłośnik jednośladów zwraca również uwagę na przeszkody w postaci np. nielegalnie zaparkowanych pojazdów. Problem ten szczególnie jest widoczny na pasach rowerowych wzdłuż alei Piastów czy ulicy Piłsudskiego.
– Do rozwiązania tych problemów potrzeba zarówno działań systemowych, czyli budowy dróg dla rowerów i skuteczniejszego działania Straży Miejskiej, jak i dobrej woli oraz lepszej znajomości prawa o ruchu drogowym wśród szczecińskich kierowców – podkreśla młody aktywista.
Start spod magistratu i festyn na Łące Kany
Klimatyczna Masa Krytyczna rozpocznie się w najbliższą sobotę (18 bm.) o godz. 16. Uczestnicy wyruszą spod urzędu miasta, a przejazd zakończą przy Łące Kany. Jednocześnie organizatorzy wydarzenia podkreślają, że tegoroczna odsłona to nie tylko przejazd, ale i zwrócenie uwagi na palące problemy współczesnego Szczecina.
Za sprawą szczecińskich organizacji pozarządowych, muzyków, gastronomików i ekipy związanej z Piwnicą i Łąką Kany, po przejeździe zorganizowany zostanie festyn. Młodzi aktywiści zapraszają wszystkich na wspomnianą już Łąkę Kany, gdzie w godz. 18-20 będzie można spróbować wegańskiego jedzenia oraz oznakować swój rower. Obecni będą również wolontariusze Stowarzyszenia POLITES oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.
Petycja w sprawie drogi rowerowej
Dodatkowo, w trakcie wydarzenia zbierane będą podpisy pod petycją do Prezydenta Miasta Szczecina w sprawie budowy drogi dla rowerów wzdłuż al. Wojska Polskiego.
– Chodzi o gotowy projekt drogi dla rowerów od ronda Olszewskiego do placu Szarych Szeregów. Był nawet kiedyś wpisany do budżetu miasta, ale magistrat z niego zrezygnował – tłumaczy Marcin Chruśliński i podkreśla: – Droga dla rowerów wzdłuż alei Wojska Polskiego jest niezwykle istotna dla rozwoju ruchu rowerowego w Szczecinie. Tak wynika z analiz inicjatywy Rowerowy Szczecin.
Komentarze
0