Wystawa składa się z wielkich fotogramów przedstawiających przedwojenny Szczecin na starych fotografiach i pocztówkach. To wizja tego miejsca za czasów jego świetności. „Szczecinianie chętnie wybierają się tutaj na spacery, będą mogli więc poznać historię tego miejsca”.
Wystawa „Poznaj historię Łasztowni – nowego serca Szczecina” została przygotowana przez Marka Łuczaka – prezesa Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autora serii monografii o historii Szczecina i licznych publikacji historycznych. Ukazuje ona Łasztownię – niemal całkowicie zniszczoną w czasie II wojny światowej – jako miejsce pełne kawiarni, hoteli, zacumowanych jednostek, tętniące życiem.
– Jedną z naszych aktywności jest prezentowanie dorobku szczecińskich twórców, dlatego nawiązaliśmy współpracę z dr. Markiem Łuczakiem, który dokonał wyboru fotografii obrazujących życie Łasztowni przed wojną i krótko po wojnie. Szczecinianie chętnie wybierają się tutaj na spacery, będą mogli więc poznać historię tego miejsca – mówił na czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Morskiego Centrum Nauki, Witold Jabłoński.
– Od około 10 lat konsekwentnie, wspólnym wysiłkiem samorządów i instytucji prywatnych staramy się przywrócić życie temu miejscu. Zaczęło się od Starej Rzeźni – mówił Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. – Malownicza marina również powstała ze wsparciem środków unijnych. Kolejny obiekt, czyli Morskie Centrum Nauki, powstaje między innymi dzięki 94 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i będzie to bardzo ważny element rewitalizacji i redefiniowania Łasztowni. Chciałbym, by ta część miasta stała się symbolem morskości Szczecina i regionu, jego siły gospodarczej, naukowej i kulturalnej.
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha ma być gotowe w 2021 r. Znajdą się w nim multimedialne i oryginalne eksponaty związane z wodą i morzem. W inspirujący sposób mają opowiadać np. o żegludze czy szkutnictwie. W centrum zaplanowano również m.in. planetarium oraz ogólnodostępny taras widokowy na dachu (na wysokości 14 metrów).
Komentarze
6