Inauguracja sezonu w szczecińskiej Filharmonii bezsprzecznie była w tym roku szczególnie okazała. 21 września w budynku przy pl. Armii Krajowej, zebrani widzowie i zaproszeni goście, wysłuchali wykonania dzieła, które już dawno nie było w naszym mieście prezentowane, a poza tym czekało na nich także wydarzenie malarskie.

Zanim bowiem widzowie zakosztowali głębokich wrażeń dźwiękowych, mogli uczestniczyć w wernisażu wystawy szczecińskich artystów, przygotowanym przez Open Gallery. Prace znanych już malarzy czyli  Przemysława Cerebież-Tarabickiego i Jarosława Eysymonta oraz dzieła dwóch młodszych artystów - Katarzyny Szeszyckiej i Wojciecha Koniuszka, (będące w swej tematyce nawiązaniami  do przesłania i symboliki IX Symfonii Beethovena), pokazane zostały w holu przed wejściem na główną salę. Mecenat nad ekspozycją, która będzie dostępna dla publiczności do 3 października, sprawuje  firma Erbud.

Utwór, który został wykonany podczas inaugurującego nowy sezon koncertu  to  IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, zwany  „Symfonią radości”. Jak powiedziała na wstępie  Iwona Poczopko,  „kompozycja uwodzi liryzmem i  oszałamia patosem” i tak rzeczywiście się stało.

Tego wieczoru   Orkiestra  Symfoniczna szczecińskiej Filharmonii i  Chór Akademicki im. prof. J. Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, niewątpliwie ukazały to dzieło w całej jego złożoności harmonicznej i wartości melodycznych. 

Usłyszeliśmy także solistów: Bożenę  Harasimowicz, Małgorzatę Pańko, Tadeusza Szlenkiera, i Wojciecha Gierlacha, którzy wzbogacili je swoimi głosami, a w roli dyrygenta, pierwszy raz, wystąpił  Michał Dworzyński, który poprowadzi  zespół Filharmonii w sezonie 2012/2013.

Szczecińskiej publiczności przedstawiła się także nowa dyrektor tej instytucji, czyli. Dorota Serwa, która zaanonsowała  ambitny i różnorodny  repertuar w rozpoczętym właśnie  sezonie i kolejne wydarzenia łączace muzykę ze sztukami plastycznymi.  Za tydzień  w programie zatytułowanym „Sztuka podróżowania. Anglia” szczecińscy filharmonicy zaprezentują m.in. dzieło Benjamina Britena „Peter Grimes”.