Wypożyczenie samochodu wydaje się proste. Jednak jak w przypadku niemal każdej umowy mogą pojawić się pewne haczyki, które warto poznać przed jej podpisaniem lub wyborem oferty niespełniającej naszych oczekiwań. O czym pamiętać, zawierając umowę wypożyczenia samochodu?
Sposób naliczania kosztów za wypożyczenie samochodu
Wypożyczenie samochodu wiąże się z obowiązkiem pokrycia kosztów związanych z użytkowaniem pojazdu. Każdy z nas ma świadomość obecności podstawowych opłat. Jednak warto zaznaczyć, że można spotkać różne formy rozliczenia. Wszystko zależy od terminu, na jaki zarezerwowaliśmy samochód. Jeśli będzie on krótszy niż 30 dni, zostaniemy zobowiązani do opłacenia każdej rozpoczętej doby. Z kolei w przypadku dłuższej rezerwacji opłata będzie miesięczna. Można również znaleźć firmy oferujące wynajem na minuty lub godziny. Warto również sprawdzić, czy wypożyczalnia będzie automatycznie pobierać środki z karty, a może całość zostanie opłacona przez nas dopiero po oddaniu samochodu. Są to kwestie, które z pewnością warto rozważyć.
Dodatkowe opłaty za wypożyczenie samochodu w innym miejscu!
Tę kwestię powinniśmy sprawdzić już przed wyborem odpowiedniej oferty. Jednak zdarza się, że zostaje ona po prostu przeoczona. Powiedzmy, że interesuje nas wypożyczalnia samochodów w Szczecinie, a wybrany punkt odbioru to lotnisko. Jeżeli dana firma posiada siedzibę w hali przylotów, wówczas dla niektórych wypożyczalni nie ma żadnego problemu, a podstawienie auta nie będzie wiązało się z żadną dodatkową opłatą. Niektórzy usługodawcy mogą oczekiwać od klienta dodatkowej wpłaty przy rezerwacjach krótszych niż 7 dni. Jeszcze inni będą pobierać taką opłatę zawsze. Dlatego też warto zwrócić na to uwagę, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
Wypożyczenie samochodu a kaucja
Powinniśmy zwrócić również uwagę na kwestie związane z kaucją. Zdarzają się wypożyczalnie, które automatycznie blokują sumę odpowiadającą kwocie depozytu na karcie. W efekcie nieświadomi takich praktyk możemy pozbawić się środków do pokrycia codziennych wydatków. Wśród usługodawców są również tacy, którzy – tak jak carfree.com.pl – nie wymagają od klientów posiadających polskie obywatelstwo kaucji. Wyjątkiem są oczywiście najdroższe samochody. W takim przypadku wypożyczalnia zabezpiecza po prostu swoje interesy.
Tankowanie przy wypożyczaniu samochodu – dwa rozwiązania
Jak wygląda sytuacja z tankowaniem? Tutaj powodzeniem cieszą się dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to odbiór samochodu z pełnym bakiem oraz zwrócenie go z taką samą ilością paliwa. Jeżeli nie zatankujemy na własną rękę, wówczas usługodawca naliczy nam opłaty związane z uzupełnieniem baku na terenie wypożyczalni, gdzie ceny są zazwyczaj znacznie wyższe. Drugim rozwiązaniem jest odbiór samochodu z pełnym bakiem i opłata za paliwo przed rozpoczęciem korzystania, a następnie zwrot bez dodatkowego tankowania. W takiej sytuacji należy liczyć się z dodatkową opłatą za zatankowanie samochodu za serwis. Dodatkowo nie otrzymamy zwrotu za niewykorzystane paliwo.
Komentarze
3