Centrum Usług Społecznych to największy projekt, który Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie prowadzi przy udziale środków Unii Europejskiej. To proces, nad którym od ponad roku pracuje specjalny zespół złożony z ekspertów, przedstawicieli Urzędu Miasta i pracowników MOPR.
Zajęcia dla seniorów, rodzin z dziećmi, usługi wsparcia
– Główna zmiana po utworzeniu Centrum Usług Społecznych, to możliwość zaoferowania szerokiego wachlarza usług społecznych wszystkim mieszkankom i mieszkańcom naszego miasta. CUS w dalszym ciągu będzie realizował zadania z zakresu pomocy społecznej, na tych samych zasadach jak MOPR, natomiast do przyznania nowych usług nie będzie konieczne spełnianie wymogów określonych w ustawie o pomocy społecznej – tłumaczy Maciej Homis.
Utworzenie Centrum Usług Społecznych nie wiąże się z połączeniem z innymi jednostkami. Nie będzie realizowało zadań domów pomocy społecznej, ośrodków wsparcia czy innych jednostek z obszaru pomocy społecznej.
Natomiast nowe usługi będą realizowane m.in. z organizacjami pozarządowymi. Przykładowo będą to mogły być różnego rodzaju zajęcia aktywizacyjne dla seniorów czy rodzin z dziećmi, usługi wsparcia – na przykład pomoc w usterkach domowych, specjalistyczne warsztaty oraz poradnictwo dla rodzin i opiekunów.
„Będzie odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców”
– Aby jak najlepiej przygotować katalog usług, przeprowadzone zostaną badania społeczne, na podstawie których opracowana zostanie diagnoza potrzeb oraz potencjału lokalnej społeczności. Diagnoza posłuży do opracowania i wdrożenia programu usług społecznych, który będzie odpowiedzią na realne potrzeby mieszkańców – informuje Maciej Homis.
W ramach Centrum Usług Społecznych powstaną także nowe miejsca. W Salonie Usług Społecznych znajdą się sale warsztatowe oraz sale do ćwiczeń pozwalające na organizowanie różnego rodzaju spotkań, warsztatów, szkoleń czy zajęć aktywizacyjnych.
– Planujemy utworzyć również ośrodek diagnostyczno-terapeutyczny wraz z salą do integracji sensorycznej, który będzie wspierał rodziny zastępcze – dodaje Maciej Homis.
W najbliższych miesiącach Radzie Miasta zostanie przedstawiona uchwała dotycząca przekształcenia. Po jej przyjęciu będzie możliwe rozpoczęcie procesu, w tym wdrożenie nowych usług.
Całkowita wartość projektu wynosi 23 998 535,73 zł, a wartość dofinansowania – 22 798 535,73 zł.
Komentarze
7