Politycy Prawa i Sprawiedliwości w czwartek zorganizowali konferencję prasową, na której ponowili apel wystosowany wcześniej przez Szczeciński Park Przemysłowy o zwolnienie z podatku od nieruchomości dla firm działających na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej. Według Małgorzaty Jacyny-Witt i Marcina Pawlickiego, miasto ignoruje głos branży stoczniowej, ponieważ apel wystosowany w kwietniu 2020 do dzisiaj nie doczekał się odpowiedzi. – Skandaliczna arogancja – grzmiała przewodnicząca klubu radnych PiS w zachodniopomorskim sejmiku.
PiS chce, by miasto wsparło przedsiębiorców z branży stoczniowej. „Prezydent Szczecina podwyższa przedsiębiorcom koszty działalności”
W kwietniu 2020 obecny prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego zaapelował do prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, by na czas pandemii zwolnił przedsiębiorców z branży stoczniowej z podatku od nieruchomości. Apel do prezydenta uzyskał poparcie Towarzystwa Okrętowego Związku Pracodawców Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Według polityków PiS sprawa była wielokrotnie przekładana, a dodatkowe wyjaśnienia i procedury sprawiają, że przedsiębiorcy wciąż nie otrzymali wsparcia.
– Tak właśnie Gmina Miasto Szczecin i Prezydent Piotr Krzystek traktują podatnika, spółkę przynoszącą rokrocznie do budżetu miasta ponad 4 miliony złotych tylko z tytułu podatku od nieruchomości, nie licząc podatku PIT od ponad 2000 pracowników pracujących na terenie stoczni oraz podatku CIT od firm. Odnosząc się do działania Prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, będącego w koalicji z Platformą Obywatelską w Radzie Miasta, można jasno stwierdzić, że Prezydent Szczecina zachowuje postawę „rozbójnika” w stosunku do przemysłu produkcyjnego. Stocznia szczecińska SPP Sp. z o.o. będzie musiała przerzucić koszty korekty podatkowej oraz odsetki wyhodowane przez UM na umowy z firmami prywatnymi, za co odpowiedzialny będzie Prezydent Szczecina – mówi Małgorzata Jacyna-Witt, przewodnicząca klubu radnych PiS w zachodniopomorskim sejmiku. – Używając skrótu myślowego, poprzez swoje aroganckie działanie, nie wykazując zrozumienia dla trudnej sytuacji branży produkcyjnej, Prezydent Szczecina podwyższa przedsiębiorcom koszty działalności – dodaje radna.
Magistrat: trwają procedury
Urząd Miasta w Szczecinie przyznaje, że apel branży stoczniowej trafił na biurko prezydenta, ale jego rozpatrzenie jest sprawą skomplikowaną.
– Obecnie trwają procedury podatkowe, jesteśmy w stałym i dobrym kontakcie ze Szczecińskim Parkiem Przemysłowym – powiedział portalowi wSzczecinie.pl Łukasz Kolasa, rzecznik prasowy prezydenta Piotra Krzystka.
Przedsiębiorcy branży stoczniowej o ewentualnym umorzeniu podatku od nieruchomości mają się dowiedzieć do końca lutego 2021.
Komentarze
19