W latach 2012-2014 nietrzeźwi użytkownicy dróg uczestniczyli w 12 017 wypadkach drogowych. Śmierć w nich poniosło 1577 osób, a 14 088 osób odniosło obrażenia.

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wraz z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie oraz Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Szczecinie rozpoczynają akcję informacyjną. Zaplanowane działania mają zwrócić uwagę kierowców na problem jazdy pod wpływem alkoholu zwłaszcza w okresie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, a więc w czasie wzmożonego ruchu na polskich drogach.

Policjanci oraz funkcjonariusze inspekcji podczas rutynowych kontroli trzeźwości i prędkości, w ramach ogólnopolskiej akcji „Znicz”, będą wręczać zachodniopomorskim kierowcom informacyjne ulotki. Przeczytamy w nich o niebezpiecznych konsekwencjach jazdy w stanie po spożyciu (0,2 - 0,5 promila) oraz nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila).

Obalane są także powszechne i niebezpieczne mity, w których użytkownicy ruchu twierdzą, że tłusty posiłek pomaga zregenerować siły, wypicie kawy spowoduje, że wytrzeźwieją, a zimy prysznic postawi na nogi.

Ponadto, od 28 października na ulicach Szczecina, Koszalina, Kołobrzegu i Stargardu Szczecińskiego pojawią się mobilne przyczepy z wielkoformatowym banerem promującym akcję.

W 2014 roku w województwie zachodniopomorskim nietrzeźwi kierujący byli sprawcami 75 wypadków drogowych, w których 23 osoby zginęły i 106 osób doznało obrażenia ciała. Główną przyczyną wypadków drogowych z winy nietrzeźwych kierujących było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu oraz nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu.