Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny uruchomił pierwszy w Szczecinie książkomat dla studentów. Działa podobnie jak popularne paczkomaty. Książki zamówione wcześniej online w Bibliotece Głównej ZUT, można później odebrać w dowolnie wybranym momencie, również po zamknięciu wypożyczalni.
Samoobsługowe urządzenie stanęło przed wejściem do uczelnianej biblioteki przy ul. Ku Słońcu 140. Wyposażone jest w 42 skrytki. Działa całą dobę, również w niedzielę i święta.
– Wielu studentów jest mocno zapracowanych, zabieganych, pracują dorywczo w różnych godzinach. Nasz książkomat powstał po to, żeby wiedza ukryta w książkach była dostępna całą dobę, przez siedem dni w tygodniu – mówi Anna Gryta, dyrektor Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Jak to działa?
Z książkomatu korzystać mogą osoby posiadające kartę biblioteczną lub elektroniczną legitymację studenta, doktoranta lub nauczyciela. Najpierw trzeba złożyć zamówienie w katalogu bibliotecznym online, zaznaczając jako miejsce do odbioru – książkomat.
Gdy pracownik biblioteki włoży wskazane ksiązki do skrytki, użytkownik dostanie powiadomienie w systemie bibliotecznym. Zamówione tytuły będą czekać na odbiorcę przez dwa dni robocze. Za pomocą książkomatów można też zwracać wypożyczone wcześniej lektury.
– Zwrot materiałów zarejestrowany przez książkomat będzie widoczny na koncie czytelnika po uprzednim opróżnieniu zawartości skrytki i weryfikacji przez pracownika biblioteki – najpóźniej w kolejnym dniu roboczym – tłumaczy Pola Żylińska, zastępca dyrektora Biblioteki Głównej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.
Cztery wersje językowe i inne ułatwienia
Książkomat został przystosowany do użytku przez osoby z niepełnosprawnościami. Odbierać zamówienie pomoże im obniżony monitor i możliwość wskazania tzw. niskiej skrytki.
– Dodatkowo, interfejs książkomatu posiada rozbudowane funkcje pod kątem osób słabowidzących oraz studentów z zagranicy. Urządzenie posiada cztery wersje językowe, w tym ukraińską – mówi Pola Żylińska.
Książkomat już działa, ale znajduje się jeszcze w fazie testów. Pełną funkcjonalność ma zyskać od 1 października.
Komentarze
0