Gryfy z herbów Szczecina i Województwa Zachodniopomorskiego, odwzorowane na zabytkowych pompach i studzienkach kanalizacyjnych. Te i inne rodzaje pomorskich gryfów wyrzeźbili w drewnie uczestnicy zajęć organizowanych przez Stowarzyszenie mieszkańców i miłośników Pogodna „Pogodniak”.

Choć większość uczestników po raz pierwszy miała dłuta w rękach, ich gryfy wyglądają identycznie jak oryginały. Najpierw na desce odrysowywano szablon, a później, pod okiem specjalisty, każdy samodzielnie zabierał się do rzeźbienia.

- To fajna zabawa, a zarazem wyzwanie. Wielka frajda, że wykonało się coś własnoręcznie, a nie kupiło gotowy produkt – podkreśla Wiktor Zubek ze Stowarzyszenia „Pogodniak”, który prowadził zajęcia.

Duże zainteresowanie

Bezpłatne warsztaty cieszyły się dużą popularnością. Jednego dnia przyszło aż 40 osób, które z trudem pomieściły się w ogrodzie przy ul. Krasickiego 6, siedzibie „Pogodniaka”. Najmłodsza uczestniczka miała 11 lat, ale nie brakowało też osób w dużo poważniejszym wieku. W sobotę spotkają się na zajęciach związanych z gryfami po raz ostatni, a w niedzielę wszyscy szczecinianie będą mogli obejrzeć ich prace na wystawie podczas pchlego targu na Pogodnie, na pl. Waleriana Pawłowskiego.

- Nie oznacza to, że kończymy spotkania w naszej pracowni rzeźbiarskiej. Mamy kolejne pomysły, które będziemy teraz wspólnie realizować – mówi prowadzący zajęcia.

Wiktor Zubek to, jak sam mówi o sobie, artysta-samouk. Od 25 lat zajmuje się rzeźbiarstwem. Mieszkańcy mogą pamiętać m.in. jego głośny projekt z Deptaku Bogusława, gdy na oczach przechodniów wyrzeźbił czterech grajków. Swoją pasją stara się również zarażać innych. Terminy następnych bezpłatnych zajęć pod jego okiem w „Pogodniaku” najlepiej sprawdzać na profilu facebookowym Stowarzyszenia: https://www.facebook.com/pages/biz/society_site-szczecin-71-200/Stowarzyszenie-Pogodniak-419839285094991/

Inne inicjatywy

Inicjatywa obywatelska „Gryfy pomorskie jako nieodłączne symbole województwa zachodniopomorskiego w rzeźbie artystycznej” jest realizowana w ramach programu Społecznik 2018. „Pogodniak” otrzymał również podobne wsparcie na cztery inne inicjatywy: Spacery szlakiem "Pogodnym" i spotkania pod dębem, Ogród społeczny pod dębem - uprawiam, odpoczywam, działałam, Baśniowa podróż z piosenką, Województwo zachodniopomorskie w pocztówce powojenne (1945-1990).

W siedzibie „Pogodniaka” przy ul. Krasickiego 6 działa Galeria „Muzeum” szczecińskiej pocztówki i fotografii. Można ją zwiedzać od wtorku do piątku, w godzinach 18-20.