Uczestnicy trzydniowych warsztatów zduńskich wspólnie wybudują zewnętrzny piec chlebowy na 12 bochenków. Zajęcia odbędą się w dniach 30 września – 2 października, ale trzeba zgłaszać się dużo wcześniej, bo liczba miejsc jest ograniczona, a decyduje kolejność zgłoszeń.

– Połączymy technologię tradycyjną z nowoczesnymi technikami, dzięki czemu każdy uczestnik warsztatów, będzie później w stanie samodzielnie zbudować swój własny piec do pieczenia chleba i pizzy – zapowiada Maciej Burdzy, zdun ze szczecińskiej Fundacji Ochrony Zabytków Monumenta Poloniae, prowadzący portal internetowy zdunskieopowiesci.pl i Pracownię Zduńskie Opowieści.

Poprzednie edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem

To już czternasta edycja takich warsztatów, ale po raz pierwszy odbędą się one w Szczecinie. Do tej pory organizowane były najczęściej w Wielkopolsce. O ich popularności niech świadczy fakt, że uczestniczyły w nich osoby z całej Polski.

– Przyjeżdżali ludzie z Podkarpacia, z Warszawy, ze Śląska, ze Szczecina. Niektórzy wracali na kolejne warsztaty. Małżeństwo zza Suwałk śmiało się, że przyjechało do nas na drugą podróż poślubną, była to bowiem ich pierwsza dłuższa wycieczka od czasu urodzin najmłodszego dziecka – opowiada Maciej Burdzy.

Do udziału nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza

W warsztatach może wziąć udział każdy. Nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza, ani szczególna smykałka do majsterkowania. Przez trzy dni, pod okiem specjalisty, można nauczyć się niezbędnych podstaw.

– Spokojnie można później ze szwagrem, kumplem albo bratem postawić podobny piec na działce czy w przydomowym ogródku i wypiekać tam własny chleb albo pizzę. Takie wypieki są oczywiście dużo zdrowsze i smaczniejsze niż pieczywo z dyskontów. A opalany drewnem piec tworzy dodatkowo wyjątkowy klimat – mówi Maciej Burdzy.

Zgłoszenia do 12 września

Warsztaty odbędą się na osiedlu Arkońskim we współpracy z ekipą #Muchy_gotujo (dla nich powstanie warsztatowy piec) i pracownią #woodforfood. O materiały szamotowe i izolacyjne oraz system kominowy zadbają partnerzy wydarzenia: Poujoulat i Fenixus s.c.

Warsztaty odbędą się w terminie od 30 września do 2 października. Koszt udziału to 600 zł. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: maciekburdzy@gmail.com. Najpóźniej do 12 września.

Więcej informacji: https://www.zdunskieopowiesci.pl/zapowiedz-xiv-warsztaty-zdunskie-pt-upieczmy-razem-piec-czyli-warsztaty-budowy-pieca-chlebowego-na-12-bochenkow/