Jak działa sprzęt do uprawiania wodnych sportów ekstremalnych? Gdzie można znaleźć wodę w kosmosie? Na wiele podobnych pytań będzie można znaleźć odpowiedź w Centrum Edukacyjnym, powstającym na Gontynce w ramach budowy Fabryki Wody.

Baseny, zjeżdżalnie i sauny zajmą tam jeden budynek, a w drugim będzie edukacyjna wystawa poświęcona różnym zagadnieniom naukowym, których motywem przewodnim jest woda. W obiekcie Centrum Edukacyjnego od kilkunastu tygodni trwają prace wykończeniowe, zaczynają też pojawiać się pierwsze eksponaty.

– Żeby podróż była jak najbardziej angażująca wszystkich, strefy oraz eksponaty, których odbiór i instalacja toczą się w obiekcie, będą zróżnicowane. Ujrzymy m.in. makiety obrazujące rozwiązania hydroinżynieryjne, poznamy kilka faktów dot. ludzkiego ciała, a także dowiemy się, gdzie można znaleźć wodę w kosmosie. W strefie sportów ekstremalnych zobaczymy, jak działa sprzęt, dzięki któremu można szaleć podczas zabawy na wodzie lub pod wodą. A to tylko część z przygotowywanych atrakcji – relacjonuje Piotr Zieliński, rzecznik prasowy miejskiej spółki Fabryka Wody.

Wystawa będzie podzielona na sześć bloków tematycznych: Kosmos, Klimat, Ocean, Człowiek, Cywilizacja Wody i Hydroinżynieria. Zwiedzanie zaczynać się będzie na szczycie „wiru wiedzy”, czyli spiralnej ścieżki edukacyjnej. Oprowadzać będą animatorzy i wirtualni przewodnicy z popularnonaukowych kanałów na YouTube.

Ścieżkę edukacyjną uzupełnią sale eksperckie (z instalacjami, które zaangażują zmysły odwiedzających), laboratoria, a także pomieszczenia w podbaseniu, w których to m.in. dzięki mappingowi, będzie można zobaczyć jak przebiega proces filtracji wody basenowej. W wielkim modelu cząsteczki wody „zawieszonym” w atrium mieścić się będzie sala audytoryjna.

Projekt Fabryki Wody wykonało biuro projektowe DreamWorlds by TKHolding, a wykonawcą prac jest konsorcjum firm w składzie: ALSTAL Grupa Budowlana sp. z o.o. sp.k. i ALSTAL Real Estate sp. z o.o. Koszt prac budowlanych to ponad 349 mln zl. Otwarcie planowane jest w 2023 roku.