Wkłady kominkowe i piece wolnostojące charakteryzują określone parametry techniczne. Warto znać ich oznaczenie, aby móc porównać poszczególne urządzenia. A finalnie wybrać to, które będzie najlepiej dopasowane do potrzeb. Co zatem warto wziąć pod uwagę?
Ogrzewanie kominkiem i moc urządzenia
Bardzo ważna jest moc nominalna, czyli moc uśredniona kominków. Taką wartość sprawdza się w warunkach laboratoryjnych i podczas określonego czasu. Aby ją poznać, korzystnie jest zajrzeć do katalogu z parametrami technicznymi.
Wartość tę posiadają zarówno piece wolnostojące, jak i wkłady kominkowe. Dobieramy ją w zależności do zapotrzebowania energetycznego budynku mieszkalnego, w którym montowany będzie piec.
Przy domach pasywnych jest to 0,08 kW na 1m2. W przypadku domów z mniejszą ilością izolacji, takich, które były budowane wiele lat temu (o standardowej wysokości sufitu 2,5 m), zapotrzebowanie wynosi 0,14 kW na 1 m2. Warto również zajrzeć do projektu budynku, to tam określone jest zazwyczaj zapotrzebowanie energetyczne takiego domu. Dobrze jest mieć ten parametr na uwadze, kiedy planujemy ogrzewanie kominkiem.
Zakres mocy grzewczej – co oznacza?
Chodzi tu, inaczej mówiąc o obciążenie cieplne. Zwykle podaje się go w zakresie. Mamy tu wartość minimalną i maksymalną. Bardzo dużo zależy tu jednak od ilości i jakości paliwa, czyli np. drewna, które zostanie włożone do komory spalania. Im większa jego ilość, tym większa moc. Szacuje się, że uzyskujemy około 3 kW mocy cieplnej na godzinę z jednego kilograma drewna sezonowanego. Ta granica to również informacja o tym, w jakich warunkach piec działa prawidłowo.
Sprawność – co oznacza wartość procentowa?
Dobre wkłady kominowe mają sprawność na poziomie 75 proc. To takie, które większość ciepła akumulują w palenisku, a następnie oddają go do pomieszczenia.
Modele nowoczesne jeszcze bardziej podkręcają te parametry. Może to powodować między innymi system dopalania spalin. Prowadzi on do znacznej oszczędności drewna. Uzyskujemy zdecydowanie większą moc z takiej samej ilości paliwa, a przy okazji korzystamy z urządzenia, które jest o wiele bardziej ekologiczne. Tego typu sprawność może wynosić nawet 86 proc. Ogrzewanie kominkiem jest wówczas znacznie korzystniejsze.
Więcej o ogrzewaniu kominkiem przeczytasz na https://kratki.com/pl/ogrzewanie-kominkowe-w-systemie-dgp/
Komentarze
0