Szczecińscy kardiolodzy zapraszają pacjentów onkologicznych do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach sercach. Dzięki środkom unijnym chorzy mogą zostać objęci diagnostyką i profilaktyką kardiologiczną. - Jednymi z najbardziej istotnych, bowiem związanymi z ryzykiem śmiertelności, są powikłania związane z układem sercowo-naczyniowym - tłumaczy doktor Robert Kowalczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w SPSK nr 1 PUM w Szczecinie.
- Na Pomorzu Zachodnim staramy się przywiązywać dużą wagę do profilaktyki. Prowadzimy wiele programów, ale chcemy zwrócić uwagę na program wyjątkowy i zarazem pilotażowy na skalę Polski. Powstał w Szczecinie i będzie ratował życie tych wszystkich, którzy są narażeni na powikłania kardiologiczne po leczeniu onkologicznym - mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas piątkowej konferencji prasowej.
Ponad milion pacjentów onkologicznych
Dostęp do nowoczesnego leczenia przeciwnowotworowego bardzo poprawił rokowania u pacjentów z rakiem. Niestety, ale u wielu z nich występują także czynniki ryzyka chorób serca i naczyń. Dlatego ważne jest współdziałanie kardiologa z onkologiem, aby nie dopuścić do przerwania terapii lub maksymalnie skrócić jej okres bez właściwego leczenia przeciwnowotworowego w razie wystąpienia takich powikłań.
Szczecińscy kardiolodzy zachęcają pacjentów onkologicznych do wzięcia udziału w programie kardioonkologicznym. Za działania diagnostyczno-terapeutyczne odpowiada Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego im. prof. Tadeusza Sokołowskiego w Szczecinie. Placówka na wprowadzenie założeń programu otrzymała prawie 2,8 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość całego przedsięwzięcia przekracza 3 mln zł.
- Każde współczesne leczenie onkologiczne opiera się na leczeniu skojarzonym. Oprócz operacji, chorzy wymagają także chemioterapii, radioterapii. Niestety, te metody wiążą się z ryzykiem powikłań. Jedne z najbardziej istotnych, bowiem związane z ryzykiem wysokiej śmiertelności, są powikłania układu sercowo-naczyniowego - mówił doktor Robert Kowalczyk. - Liczymy na to, że wdrożenie tego programu umożliwi nam prewencję i profilaktykę.
Obecnie w Polsce jest 1,2 mln pacjentów onkologicznych. To większa populacja niż chorzy z niewydolnością serca.
- Koordynowane w Szczecinie badania wykazały, że 40 procent z tych chorych ma co najmniej dwa czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. I ten program jest właśnie po to, aby tych pacjentów wychwycić i bezpiecznie przeprowadzić przez terapię - podkreślił doktor Piotr Gościniak z Pracowni Nieinwazyjnej Diagnostyki Serca dla Dzieci i Dorosłych. “Pacjenci onkologiczni grzęzną w kolejkach”
Warto dodać, że pracownia do nieinwazyjnych badań serca w SPSK nr 1 PUM została otwarta trzy lata temu.
- Od razu szczególną opieką objęliśmy chorych onkologicznie. Wszystkie programy onkologiczne wymagają konsultacji kardiologicznych. Niestety, ale NFZ nie przewiduje specjalnej ścieżki dla chorych, którzy grzęzną w tych kolejkach - tłumaczył doktor Piotr Gościniak. - Dzięki środkom z funduszy europejskich mam nadzieję, że uda się ich wyciągnąć z kolejek i skrócić im drogę do kardiologów.
Program z unijnym dofinansowaniem skierowany jest do osób pełnoletnich, którzy są przed albo w trakcie terapii onkologicznej.
- Dzięki programowi, pacjenci onkologiczni mogą szybciej dostać się do kardiologów. Apelujemy, aby takie osoby porozmawiały ze swoim lekarzem prowadzącym, hematologiem, onkologiem, lekarzem rodzinnym czy faktycznie są w grupie ryzyka i wymagają opieki kardiologa - zachęcała dr Joanna Jędrzychowska-Baraniak z Pracowni Nieinwazyjnej Diagnostyki Serca dla Dzieci i Dorosłych.
“Twoje serce w naszych rękach”
Na stronie internetowej szpitala, w zakładce “Twoje serce w naszych rękach”, znajduje się ankieta, którą pacjent onkologiczny powinien wypełnić z lekarzem prowadzącym.
- Ta ankieta pozwoli wychwycić, czy jest się osobą, która wymaga kardiologicznej kontroli. Jesteśmy po to, aby naszych pacjentów onkologicznych przeprowadzić suchą nogą przez terapię.
Komentarze
6