Zaniżone odszkodowanie otrzymuje więcej kierowców, niż może się wydawać. Ubezpieczyciele niechętnie wypłacają należne poszkodowanemu środki, a przecież ich celem jest pokrycie kosztów naprawy szkody i są to pieniądze, które się w przypadku kolizji takiej osobie należą. Na szczęście w sytuacji zaniżonego odszkodowania OC (ale również i AC), można przysłowiowo walczyć o swoje i obrać najkorzystniejszą dla siebie drogę. Jaką? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Co zrobić, otrzymując zaniżone odszkodowanie?

Z pewnością słyszałeś o dopłatach do odszkodowań. Jest to bardzo ciekawa opcja, o której szerzej opowiemy w dalszej części artykułu i z której warto skorzystać już na etapie składania odwołania od decyzji ubezpieczyciela, będącego pierwszym krokiem, gdy otrzymasz zaniżone odszkodowanie OC. Jako poszkodowany masz do tego prawo i zawsze warto z niego skorzystać, jednak należy pamiętać, że reklamacja może (i niestety bardzo często jest) rozpatrywana negatywnie. Inną opcją jest skierowanie sprawy do sądu. W tym wypadku trzeba się oczywiście liczyć z ryzykiem i kosztami. Jesteśmy zdania, że droga sądowa ma sens tylko w sytuacji, gdy chodzi o naprawdę duże kwoty i jest się absolutnie pewnym swojej racji.

Dlaczego warto skorzystać z dopłaty?

O dopłatach do odszkodowań OC krążą różne opinie. Jednak żadna inna z dostępnych opcji, nie jest tak pewna, bezpieczna i opłacalna. To łatwy sposób na otrzymanie dodatkowych pieniędzy oraz zdecydowanie szybszy niż droga sądowa, a do tego całkowicie legalny. Wystarczy, że zgłosisz się do naszej firmy i podpiszesz umowę. Zapewniamy, że u nas otrzymasz najlepszą ofertę dopłaty na rynku, a jeśli zaproponowana kwota nie będzie Ci odpowiadać, będziesz mieć możliwość negocjacji. To dla Ciebie niezwykle korzystne i wygodne rozwiązanie, ponieważ 90% formalności załatwiamy my, a Ty o nic nie musisz się martwić. Nie wiesz, od czego zacząć? Na początek prześlij nam dokumentację dotyczącą szkody oraz szczegółowo przedstaw stan pojazdu przed zdarzeniem. Jeśli nie masz kompletu dokumentów, zgłoś się do nas i tak i nas o tym poinformuj. W sytuacji gdy pojazd został po szkodzie naprawiony, musisz określić, jakie części zostały użyte – oryginalne czy zamienniki – oraz wskazać miejsce, w którym zostały zakupione. Pozwoli nam to obliczyć, w jakim stopniu zostało zaniżone Twoje odszkodowanie i jednocześnie ustalić wysokość dopłaty.

Wszystko, co musisz wiedzieć o dopłacie

Z dopłaty do odszkodowania z OC w porozumieniu z naszą firmą, możesz jednak skorzystać, jeśli spełnisz następujące warunki:

  • odszkodowanie zostało Ci już wypłacone i możesz to potwierdzić poprzez przedstawienie decyzji o wypłacie odszkodowania lub wyciągu z konta;
  • decyzja o przyznaniu odszkodowania została wydana nie wcześniej niż 3 lata wstecz od momentu zgłoszenia się po dopłatę (po tym okresie sprawa się przedawnia);
  • nie zawarłeś ugody z ubezpieczycielem (w żadnej formie);
  • szkoda miała miejsce na terenie Polski (w przypadku szkody poza krajem sprawa jest rozpatrywana indywidualnie);
  • szkoda była rozliczana gotówkowo, czyli ubezpieczyciel z góry wypłacił Ci pieniądze na naprawę pojazdu.

Czym jest odkup szkody OC?

Odkup szkody OC (inaczej skup odszkodowań) to alternatywna droga dla dopłaty. Polega to na przesłaniu naszemu doradcy kosztorysu, na podstawie którego określa on, jak bardzo została zaniżona szkoda. Po dokładnej analizie zostanie Ci przedstawiona oferta i jeżeli się z nią zgodzisz, następuje podpisanie umowy, co jest równoznaczne z wypłaceniem kwoty, której dotyczy umowa. Odkup odszkodowania OC to dla Ciebie bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ samodzielnie będzie Ci znacznie trudniej wywalczyć od ubezpieczyciela więcej pieniędzy. Poza tym po podpisaniu umowy prawie natychmiast umówiona kwota trafia na Twoje konto, czego nie gwarantuje Ci żadna inna droga.