To nowy spektakl na Scenie dla Dorosłych, która już niedługo będzie świętowała swoje 20-lecie. „Ballada szczecińska” premierowo zostanie wystawiona w Teatrze Lalek Pleciuga już 15 listopada. Za realizację spektaklu odpowiadają dramatopisarz Piotr Rowicki, reżyser Arkadiusz Buszko oraz autor muzyki i aranżacji Tomasz Lewandowski, którzy pracowali już razem w tej instytucji przy spektaklu „Disco macabre”.

Miasto zbudowane z historii

– Każde miasto jest zbudowane na jakichś historiach. Szczecin też ma wiele cudownych zdarzeń w swej przeszłości i na nich m.in. oparliśmy scenariusz – mówi Arkadiusz Buszko, który odpowiada nie tylko za reżyserię, ale też za ruch sceniczny. – Nie sięgnęliśmy jednak tylko po te pozytywne wątki typu „jak cudownie, jak wspaniale”. Będą też pokazane sytuacje absurdalne i surrealistyczne – dodaje. Wśród wybranych przez twórców wydarzeń są przede wszystkim te z pierwszych dekad polskiego Szczecina, jak np. historia rzeźnika z Niebuszewa, pobyt Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w mieście czy wypadek tramwajowy na Wyszaka, ale też wątek dotyczący lokalnych kulinariów – paprykarza czy pasztecika.

Piosenki do rozpoznania

W spektaklu muzyka będzie wykonywana na żywo. Realizatorzy przeniosą widzów m.in. w lata 70. („będą dancingowe solówki”) w związku z historią pożaru w „Kaskadzie”. Co istotne, wszystkie kompozycje są szczecińskie. Znalazły się wśród nich piosenki trochę zapomniane, więc publiczność będzie miała okazję rozpoznać te utwory w nowych wersjach.

Scenografia i dokumentalne projekcje

Scenografię oraz kostiumy przygotował Pavel Hubička, który mówi m.in.:

– W Czechach jest wiele podobnych miast, które zostały opuszczone przez Niemców i zasiedlone przez Czechów, takich jak np. Liberec, więc starałem się znaleźć wspólny mianownik i oddać to w moich projektach.

Projekcje multimedialne i animacje to dzieło Krzysztofa Kuźnickiego i Anny Wiśniewskiej.

– Jestem szczecinianinem i dla mnie to miasto to początek świata. Dlatego praca przy tym spektaklu to było dla mnie duże wyzwanie. Chcieliśmy stworzyć takie dopełnienie wizualne spektaklu, które będzie miało swoją dramaturgię, a nie będzie jedynie ozdobnikiem. Wykorzystaliśmy w tych wizualizacjach materiały dokumentalne – mówi Kuźnicki.

Drugim reżyserem spektaklu jest Punch Mama (Laura Sławińska). W obsadzie jest sześcioro aktorów. To Maja Bartlewska, Rafał Hajdukiewicz, Mirosław Kucharski, Marta Łągiewka, Katarzyna Majewska i Grażyna Nieciecka-Puchalik.

Premiera spektaklu odbędzie się 15 listopada.