Koncert pt. „Marek Jasiński pro memoria” przypomni postać znakomitego kompozytora i jego dorobek artystyczny. To będzie niezwykły muzyczny wieczór z utworami Marka Jasińskiego i jego uczniów. Wystąpią soliści i orkiestra Opery na Zamku.
W programie piątkowego koncertu znajdą się utwory Marka Jasińskiego oraz jego uczniów: Jędrzeja Roch-Rocheckiego, Marcina Gumieli i Szymona Godziemby-Trytka. Na scenie zobaczymy solistów Opery na Zamku: Lucynę Boguszewską (sopran), Joannę Tylkowską-Drożdż (sopran), Pawła Wolskiego (tenor), Janusza Lewandowskiego (bas) oraz orkiestrę Opery na Zamku pod batutą Szymona Wyrzykowskiego. Przy fortepianie zasiądzie Wojciech Kubica. W wydarzeniu wezmą również udział przyjaciele i wychowankowie kompozytora, uczniowie szkół muzycznych, wykładowcy i studenci Akademii Sztuki.
– Profesor Marek Jasiński był ambasadorem zachodniopomorskiej kultury – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Pamiętamy nie tylko jego wybitne kompozycje, ale również działalność edukacyjną, zaangażowanie w kształcenie młodych muzyków. Koncertem w Operze na Zamku chcemy złożyć hołd wielkiemu kompozytorowi i nauczycielowi, a także pokazać różnorodność jego artystycznego dorobku.
„Jasiński nie pragnął przypodobać się publiczności, mówił swoim własnym językiem muzycznym”
Marek Jasiński był kompozytorem, pedagogiem, profesorem Akademii Miuzycznej w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Współpracował z Zespołem Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie oraz Chórem Akademickim Politechniki Szczecińskiej. W latach 80. uczestniczył m.in. w organizowanych przez Międzynarodową Radę Muzyczną UNESCO kursach kompozytorskich w Borovec w Bułgarii. W 2000 r. uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.
– Marek był niezwykle skromnym, mądrym i uduchowionym człowiekiem, a swoje inspiracje twórcze czerpał z głębokiej wiary i wielkiej miłości do rodziny. Aby tworzyć muzykę prawdziwą, trzeba się z nią wewnętrznie utożsamiać. Znając osobowość kompozytora, można dostrzec, jak swoją postawą niósł chrześcijańskie przesłanie dobroci, uczciwości, radości życia i szacunku dla drugiego człowieka. Był przy tym wnikliwym obserwatorem współczesnego świata o interesującej i pełnej temperamentu indywidualności twórczej. Jasiński nie pragnął przypodobać się publiczności, mówił swoim własnym językiem muzycznym pełnym pasji, ekspresji i poetyczności – pewnie dlatego jego kompozycje tak łatwo trafiały i nadal trafiają do słuchaczy – wspomina dr Iwona Charkiewicz, Prezes stowarzyszenia im. prof. Marka Jasińskiego.
Utwory Marka Jasińskiego wykonywane i nagrywane są w wielu krajach na świecie. W twórczości kompozytora dominuje nurt muzyki sakralnej, obecny szczególnie w utworach wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Jest autorem ponad 100 dzieł muzycznych, docenianym w krajowych i międzynarodowych konkursach. W 2003 otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2006 – Srebrny Medal Gloria Artis. Został także uhonorowany Zachodniopomorskim Noblem oraz Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina. Marek Jasiński zmarł nagle, podczas wyjazdu ze studentami do Rumunii, 15 lutego 2010 r.
Na koncert „Marek Jasiński pro memoria” Opera na Zamku zaprasza w najbliższy piątek, 8 października, o godz. 19. Obowiązują bezpłatne wejściówki.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
Komentarze
2