Okna plastikowe już dobre kilkanaście lat temu stały się standardem we współczesnym budownictwie i nadal utrzymują się na pozycji lidera. Co stoi za ich fenomenem? Przede wszystkim korzystny stosunek ceny do jakości oraz doskonałe parametry użytkowe, dzięki którym stolarka PVC świetnie sprawdza się w nowoczesnych domach energooszczędnych bądź pasywnych.
Okna plastikowe znane są również pod nazwą okna PCV lub okna PVC. Wykonuje się je z polichlorku winylu, materiału, który po podgrzaniu do wysokiej temperatury jest bardzo plastyczny. Pozwala to uzyskać zróżnicowane kształty profili, nie tylko kwadratowe czy prostokątne, ale również zaokrąglone. Z kolei po wystudzeniu polichlorek winylu staje się bardzo twardy, wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, chemiczne oraz biologiczne. Dzięki temu okna plastikowe są bardzo łatwe w utrzymaniu i nie wymagają niemal żadnych zabiegów konserwacyjnych.
Jak dbać o okna plastikowe?
Jak już wspomniano w powyższym akapicie, okna plastikowe właściwie nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy jedynie od czasu do czasu sprawdzić stan okuć i, jeżeli istnieje taka konieczność, naoliwić zawiasy. Jeśli natomiast chodzi o utrzymanie ich w czystości, sprawa jest równie łatwa. Do mycia stolarki PVC można z powodzeniem stosować wszelkie płyny do mycia naczyń rozcieńczone wodą. Trzeba jedynie unikać ostrych myjek i ściereczek, gdyż te mogłyby trwale zarysować profile obniżając tym samym ich walory wizualne.
Estetyka okien PCV
Krytycy stolarki PCV jako główny powód swojej niechęci do niej podają najczęściej wygląd. Takie stanowisko wynika jednak głównie z nieznajomości tematu. Owszem, kilkanaście lat temu oferta może faktycznie nie prezentowała się zbyt imponująco, ponieważ mieliśmy niemal wyłącznie okna plastikowe białe, obecnie jednak sytuacja się odwróciła. Jak informuje przedstawiciel producenta okien Hensfort - dzięki łatwości barwienia polichlorku winylu występuje on w szerokiej gamie kolorystycznej. Więcej nawet! Zastosowanie specjalnej okleiny umożliwiło osiągnięcie efektu do złudzenia przypominającego drewno. W efekcie okna plastikowe mogą być z powodzeniem instalowane nie tylko w budynkach nowoczesnych, ale również tych bardziej tradycyjnych, a nawet zabytkowych.
Okna plastikowe a izolacyjność termiczna
Ogromnym atutem wyróżniającym stolarkę PCV jest jej izolacyjność termiczna wyrażana za pomocą skrótu Uw oznaczającego współczynnik przenikania ciepła. Według obowiązujących obecnie norm prawnych w oknach fasadowych nie powinien być on wyższy niż 1,3, jednak już wkrótce, bo w 2021 roku wymogi zostaną zaostrzone do 0,9. Trzeba jednak podkreślić, że oczekiwania te bez trudu spełniają okna plastikowe. Wyposażone w kilka pakietów szybowych, wielokomorowe profile oraz powłoki niskoemisyjne do minimum ograniczają straty energii, co czyni je nie tylko ekonomicznymi, ale i ekologicznymi.
Bezpieczeństwo to podstawa
Ważną cechą stolarki otworowej, zwłaszcza przeznaczonej do pomieszczeń położonych na parterze lub na pierwszym piętrze jest zabezpieczenie przed złodziejami. Rzecz jasna, profesjonalni, doświadczeni rabusie bez większego trudu poradzą sobie z większością barier, ale chodzi tutaj bardziej o spowolnienie ich działań. Tym samym zyskujemy czas na wezwanie policji lub firmy ochroniarskiej i ograniczamy do minimum straty finansowe. Decydując się na okna plastikowe antywłamaniowe powinniśmy wybierać modele wyposażone w okucia i zawiasy antywyważeniowe, mocniejsze szyby lub zamki. Warto tu jednak podkreślić, że planując montaż lub wymianę stolarki okiennej najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, który w oparciu o przekazane mu informacje przygotuje najkorzystniejszą, indywidualną ofertę.
Komentarze
1