To w ramach Festiwalu Rzeźby w Piasku, który w najbliższy weekend startuje w Szczecinie. Z 400 ton piasku powstanie sześć imponujących dzieł. Najwyższa rzeźba będzie miała 4,5 m wysokości.
Hałdy piachu leżą już na Łasztowni. Zostały wysypane za budynkiem Starej Rzeźni i nowo wybudowanym skwerem. W najbliższą sobotę, 1 lipca, rozpoczną się prace rzeźbiarskie. Potrwają tydzień i będzie w nich uczestniczyć pięć osób.

Największa rzeźba powstanie podczas zlotu żaglowców
Z niepozornego piachu stworzą sześć niesamowitych dzieł, kształtem nawiązujących do tematyki morskiej. Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie elementów marynistycznych, legendarnych postaci i stworów żyjących w głębinach mórz i oceanów. Piaskowe rzeźby będzie można podziwiać od 8 lipca do 20 sierpnia, codziennie w godz. 08:00-22:00.

Festiwal Rzeźby w Piasku to impreza towarzysząca sierpniowemu finałowi regat The Tall Ships Races. Wtedy też wykończona zostanie szósta, największa rzeźba. Będzie miała 4,5 m wysokości.



Zabawy w gigantycznej piaskownicy
W programie festiwalu znalazły się także warsztaty dla dzieci, podczas których – pod okiem profesjonalnego rzeźbiarza – mali artyści będą mogli wyczarować własny, piaskowy świat. Cotygodniowe, otwarte zajęcia w gigantycznej piaskownicy ze specjalnym, przystosowanym do rzeźbiarskich potrzeb piaskiem odbywać się będą: 8, 15, 29 lipca oraz 12 i 19 sierpnia. Planowana godzina początku zabawy to 11.00 (warsztaty potrwają każdorazowo około 3 godzin). Dodatkowo podczas finału regat The Tall Ships Races każdy chętny będzie mógł stworzyć własne „COŚ” w festiwalowej piaskownicy.



Organizatorami Festiwalu Rzeźby w Piasku są Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych i Szczecińska Agencja Artystyczna. Partnerami wydarzenia zostali Stowarzyszenie Twórcze Artystów Rzeźbiarzy i Żegluga Szczecińska. Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A. to spółka, która ma na koncie organizację czterech wcześniejszych odsłon wystaw rzeźb wykonanych z piasku. SKSM to firma z ponad 50-letnią tradycją i największy producent kruszyw na Pomorzu Zachodnim, dostarczający piaski i żwiry na potrzeby budownictwa i drogownictwa.