Na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych pracowników branży stomatologicznej. Potrzebne wykształcenie można zdobyć nawet w rok.
W tym roku stomatologia była jednym z najczęściej wybieranych kierunków na studiach. W gabinetach dentystycznych potrzebni są jednak nie tylko wykwalifikowani stomatolodzy, ale też personel pomocniczy. Stąd rosnąca popularność medycznych szkół policealnych. Widać to na przykładzie Collegium Medycznego Medica, gdzie w szczecińskim i stargardzkim oddziale można przygotować się do wykonywania zawodów: asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna oraz technik dentystyczny.
„Pracodawcy zasypują naszą szkołę ofertami pracy”
Osób wiążących swoją przyszłość zawodową z branżą stomatologiczną jest coraz więcej. Magnesem jest oczywiście perspektywa stabilnej i dobrze płatnej pracy. Wynagrodzenia rosną z roku na rok, a zdobyte w Polsce wykształcenie z powodzeniem można wykorzystywać również w pracy za granicą. Etaty dla asystentek stomatologicznych czekają np. w Niemczech, Norwegii czy Wielkiej Brytanii. Ale również w Polsce jest duże zapotrzebowanie na takich wykwalifikowanych pracowników medycznych.
– Pracodawcy zasypują naszą szkołę ofertami pracy na stanowiska typu asystentka i higienistka stomatologiczna. Na rynku brakuje również wykwalifikowanych techników dentystycznych a nasza szkoła posiada najnowocześniejszą bazę dydaktyczną w tym zakresie której pozazdrościłby niejeden profesjonalny gabinet protetyczny – mówi Joanna Bieleninik z Collegium Medycznego Medica, przyznając, że zainteresowanie pracodawców przekłada się na zainteresowanie uczniów. – Odnotowaliśmy podwójny wzrost zainteresowania ofertą kierunków stomatologicznych, w porównaniu do lat ubiegłych. W związku z tak dużym wzrostem i zapotrzebowaniem na tę grupę zawodową podjęta została decyzja o powiększenie bazy dydaktycznej o kolejne pracownie zawodowe. W tym roku otworzona zostanie więc trzecia pracownia stomatologiczna z nowiutkimi unitami dentystycznymi i sprzętem stomatologicznym. Stworzyliśmy tam warunki odzwierciedlające naturalne warunki pracy profesjonalnych gabinetów stomatologicznych.
Alternatywa dla studiów
Medyczne szkoły policealne wybierane są często przez osoby, które nie chcą lub nie mogą poświecić sześciu lat na studia na stomatologii lub trzech lat na kierunkach z zakresu higieny stomatologicznej czy technik stomatologicznych. W szkołach policealnych nauka, w zależności od wybranego kierunku, trwa od 1 roku do 2,5 lat. Najszybciej można zdobyć wykształcenie asystentki stomatologicznej (1 rok), dłużej trwa nauka na kierunku higienistki stomatologicznej (2 lata), a najwięcej czasu na naukę muszą poświęcić przyszli technicy dentystyczni (2,5 roku).
Policealne szkoły medyczne mogą więc stanowić ciekawą alternatywę dla studiów. Zwłaszcza, że w takich placówkach bardzo mocno stawia się na praktykę. Widać to na przykładzie Collegium Medycznego Medica, zwłaszcza w przypadku kierunku technik dentystyczny, którego w swojej ofercie nie mają żadne uczelnie wyższe w naszym województwie.
Odwzorowanie naturalnych warunków pracy z najnowocześniejszym sprzętem
W dodatku Policealne Studium Stomatologiczne zapewnia świetnie wyposażone pracownie. Zdobywać doświadczenie można tam korzystając z najnowocześniejszego sprzętu, wykorzystywanego przez najlepsze gabinety dentystyczne. Wrażenie robi choćby pracownia do nauki technologii CAD/CAM dla techników dentystycznych. Ze skanerem laboratoryjnym 3Shape E3 – red, drukarką do druku 3D Bego - Verso S czy lampą UV do polimerylizacji prac wydrukowanych w technologii CAD/CAM.
– Nasze pracownie i gabinety to odwzorowanie naturalnych warunków pracy jakie występują w gabinetach stomatologicznych i protetycznych z pełnym wyposażeniem w specjalistyczny sprzęt, materiały i odczynniki. Nie posiadamy tylko jednej pracowni z fotelem stomatologicznym, jak większość szkół. Dla kierunków stomatologicznych możemy pochwalić się prawdziwym wielostanowiskowym centrum kształcenia praktycznego z kilkoma gabinetami stomatologicznymi, pracownią protetyczną, pracownią techniki dentystycznej, pracownią sterylizacji medycznej, pracownią asysty stomatologicznej, gipsownią i pracownią obróbki metali – podkreśla Joanna Bieleninik
Wysoki poziom zdawalności egzaminów
Stworzenie takich warunków pracy przekłada się na wysokie wyniki egzaminów. Medica może pochwalić się bardzo wysokim poziomem zdawalności, co nie jest tak powszechne – jeśli brać pod uwagę inne popularne szkoły. W dodatku, już w czasie nauki można odbyć praktyki zawodowe. Duży nacisk kładziony jest na dobór kadry dydaktycznej.
– Wiemy, że zajęcia muszą być przeprowadzone profesjonalnie, a przy tym nie mogą być nudne, dlatego duży nacisk kładziemy na wysokiej jakości wyposażenie pracowni zawodowych i zajęcia praktyczne. To nas odróżnia od innych szkół i jest jedną ze składowych sukcesu naszych słuchaczy. Przy wyborze szkoły zawsze należy przyjrzeć się jej kadrze dydaktycznej, pracowniom i wyposażeniu. To od tych czynników zależy przecież jakość nauki – uważa Joanna Bieleninik.
Szczeciński oddział Collegium Medycznego Medica znajduje się przy ul. Dworcowej 20A. W Stargardzie szkoła działa przy ul. Bolesława Chrobrego 8c/21. Szczegółowe informacje o rekrutacji na stronie: medica.edu.pl oraz pod numerem bezpłatnej infolinii 800 800 188 Zapisy online: www.medica.edu.pl/rekrutacja
Komentarze
0Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało zablokowane.