Odleżyny to problem dla osób, które muszą leżeć w łóżku z powodu choroby lub poruszają się na wózku inwalidzkim. Mimo bólu spowodowanego odleżynami, chory nie może zmienić pozycji, ponieważ ma ograniczoną sprawność ruchową. Jest to bardzo uciążliwy problem. Jak radzić sobie z odleżynami? Tego dowiesz się w tym artykule.
Odleżyny - co to jest?
Odleżyny to rany skóry, które powstają na skutek stałego ucisku. Są spowodowane długim leżeniem bądź siedzeniem w tej samej pozycji. Podczas siedzenia ciężar ciała jest większy, dlatego osoby na wózkach powinny być jeszcze bardziej wyczulone, aby im zapobiegać. Mogą powstawać także w wyniku doznania urazów lub stłuczeń. Odleżyny mogą mieć różne stopnie zaawansowania:
- Stopień 1 - dotyczy odleżyn, które mają odcień blednących zaczerwienień. Lekki ucisk powoduje zblednięcie zaczerwienienia, co oznacza, że mikrokrążenie dalej działa.
- Stopień 2 - to nieblednące zaczerwienienia, które świadczą o uszkodzeniu mikrokrążenia. Wtedy wiadomo, że nastąpiło zapalenie i obrzęk tkanek.
- Stopień 3 - następuje uszkodzenie na pełnej grubości skóry wraz z tkanką podskórną. Brzegi rany są otoczone obrzękiem, a jej dno jest wypełnione czerwoną ziarniną lub żółtymi masami.
- Stopień 4 - rana dotyczy całościowego uszkodzenia skóry i tkanek znajdujących się pod skórą. Martwica może dotyczyć również tkanek otaczających.
- Stopień 5 - uszkodzenie dochodzi aż do mięśni, stawów i kości oraz innych struktur podporowych.
Odleżyny - profilaktyka
Jeżeli wiadomo, że możemy mieć skłonność do odleżyn, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę i zapobiegać ich powstawaniu. Ważne jest częste zmienianie pozycji osoby leżącej, co stanowi ochronę przed stałym uciskiem w jednym miejscu. Powinno zmieniać położenie osoby co godzinę, a maksymalnie co dwie godziny. Ma to też wpływ na mikrokrążenie i uniemożliwia jego uszkodzenie. W celu wsparcia mikrokrążenia można zakupić odpowiednią poduszkę lub krążek przeciwodleżynowy, które mają za zadanie pobudzić jego działanie. Pomocny może się też okazać odpowiedni materac. Świetne materace medyczne renomowanego producenta marki Hilding Anders znajdują się na stronie: https://materaceszczecin.eu/sprawdzone-materace-ze-statusem-wyrobu-medycznego lub https://sleepinghouse.pl/133-materace-80x200. Odpowiednio wykonane materiały poprawiają ukrwienie skóry oraz powodują jej wzmocnienie. Warto zwrócić uwagę na to, aby materac był dopasowany do konkretnego pacjenta. Ogromny wybór materacy znajduje się pod linkiem https://abcsnu.pl/41-materace-180x200. Poduszki przeciwodleżynowe mogą być wypełnione gryką i dzięki temu mogą służyć również alergikom. Ponadto, gryczane łuski mają właściwości hamowania rozwoju bakterii i roztoczy, zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, masują skórę i łagodzą ból.
Odleżyny - leczenie
Gdy odleżyny nie są poważne i choroba ma lżejsze stadium, można leczyć odleżyny domowymi sposobami. Należy przede wszystkim:
- myć codziennie skórę przy użyciu ciepłej wody,
- używać delikatnych środków oczyszczających, np. mydło o ph 5,5 oraz szare mydło,
- uważać na nadmierne wysuszenie skóry,
- zadbać o jak największe nawilżenie skóry oraz jej dobre natłuszczenie, np. oliwką lub olejkami,
- bielizna i pościel powinna być wykonana z materiałów naturalnych, przewiewnych, antybakteryjnych, delikatnych i wygodnych dla ciała.
W poważniejszych przypadkach konieczna jest hospitalizacja i zastosowanie odpowiednich leków - przeciwbólowych oraz antybiotyków. Najczęściej do leczenia ran odleżynowych stosuje się opatrunki np. suche z zastosowaniem gencjany. Obecnie coraz popularniejsze są opatrunki specjalistyczne, które przyśpieszają gojenie się rano o ok. 50%. Są one także mniej uciążliwe i bardziej wygodne dla pacjenta. Charakteryzują się tym dużą wilgotnością pomiędzy opatrunkiem a raną, więc nie dotykają bezpośrednio skóry. Umożliwiają dopływ powietrza, odpowiednią wymianę gazową i jednocześnie nie przepuszczają bakterii. Łatwo je także usunąć, bez naruszania i podrażniania rany. Pomimo wielu działań i środków leczniczych, niestety czasami jest konieczna interwencja chirurgiczna.
Komentarze
2