Spotkanie dla dzieci z ilustratorem hitowych przygód skarpetek, warsztaty z autorką Joanną Olech, czytanie performatywne w wykonaniu szczecińskich aktorek – to wszystko w ten weekend na Fikuśnym Festiwalu Literatury w Szczecinie.

Skarpetkowy zawrót głowy

Weekendowe spotkania w ramach Fikuśnego Festiwalu Literatury w Ogrodach Śródmieście rozpoczną się w sobotę, 15 lipca, o godz. 10:00 od rodzinnego czytania „Sekretnej historii skarpetek” wraz z ilustratorem kultowej serii, Danielem de Latourem. Następnie organizatorzy zapraszają dzieci w wieku od 8 lat na warsztaty w ilustratorem.

– „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” zapoczątkowały serię, w której od lat zaczytują się zarówno dzieci, jak i dorośli. Niezrównane poczucie humoru i szalona wyobraźnia autorki Justyny Bednarek w połączeniu z oryginalnym stylem Daniela de Latoura, który zilustrował wszystkie przygody skarpetek, sprawiły, że maluchy pokochały te tekstylne bohaterki – mówią organizatorki festiwalu. – Niezależnie od tego, czy znacie na pamięć wszystkie skarpetkowe historie, czy jeszcze jesteście przed lekturą – zapraszamy na warsztaty z Danielem de Latourem w sobotni poranek. Posłuchamy fragmentów książek i poćwiczymy wyobraźnię, bo ile skarpetek, tyle opowieści.

Propozycja dla nieco starszych

W sobotnie popołudnie, 15 lipca, o godz. 16:00 odbędzie się czytanie performatywne fragmentów powieści Emilii Dłużewskiej „Jak płakać w miejscach publicznych”, w której autorka opisuje to, jak zdała sobie sprawę, że ma depresję, jak zdiagnozowano u niej chorobę afektywną dwubiegunową. Książka stanowi ważny głos w dyskusji o tym, że o potrzebach związanych ze zdrowiem psychicznym należy rozmawiać.

W czytaniu performatywnym udział wezmą aktorki Teatru Współczesnego: Joanna Matuszak, Adrianna Janowska i Ewa Sobczak.

Niedzielne spotkanie z Miziołkami

Na zakończenie weekendowych emocji organizatorki przygotowały dzień z Joanną Olech, zapaloną propagatorką czytelnictwa i dobrego designu, krytyczką literacką, jurorką konkursów literackich i ilustratorskich, ilustratorką i autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży. Olech pisze artykuły o literaturze dziecięcej dla „Tygodnika Powszechnego”, „Rzeczpospolitej”, „Nowych Książek” i „Gazety Wyborczej”. O godz. 11:00 rozpoczną się warsztaty dla dzieci od 8. roku życia, podczas których każdy uczestnik stworzy własną historię. A o godz. 12:30 będzie można dołączyć do rodzinnego czytania z autorką.

– Będziemy czytać fragmenty książek „Dynastia Miziołków”, „Miziołki wracają, czyli Kaszydło rządzi”, „Egaliterra”, „Mam prawo i nie zawaham się go użyć” – zdradzają organizatorki. 

Fikuśny Festiwal Literatury organizowany jest przez księgarnię FiKę. Spotkania z autorkami i autorami zaplanowano w wybrane weekendy lipca i sierpnia w Ogrodach Śródmieście. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Organizatorki zachęcają do zapisów poprzez stronę internetową www.fikaszczecin.pl/festiwal – choć nie są one obowiązkowe, znacznie ułatwią przygotowanie warsztatów.