Silnie reagujesz na stres, do twojej codzienności wkrada się coraz więcej lęków, nie potrafisz prowadzić i utrzymywać relacji z najbliższymi? Twoje dziecko popada w częste konflikty, nie potrafi się skupić, reaguje zbyt emocjonalnie na najdrobniejsze zmiany w życiu? To wszystko sygnały alarmowe wskazujące na to, że być może czas zasięgnąć pomocy. Im sprawniej uchwycisz pogłębiające się problemy, tym lepiej. Kto może być wsparciem? Doświadczony psycholog, który w pełni profesjonalnie zaangażuje się w działania pomocowe.

Kiedy warto zjawić się u psychologa? Nie zawsze jest to konieczne

— Do psychologa warto udać się wtedy, gdy nasze problemy życiowe zaczynają przeszkadzać nam w bieżącym funkcjonowaniu — mówi dr n. hum. Magdalena Chęć, psycholożka i psychoterapeutka w Klinice Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w Szczecinie. — Jeżeli ktoś ma obniżony nastrój, boi się czegoś, pojawiają się u niego drobne lęki, ale wciąż nie ma trudności z chodzeniem do pracy, wypełnianiem codziennych obowiązków lub byciem dobrym rodzicem, to jeszcze wciąż jest wszystko w normie. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynamy czuć, że ze wszystkim jest nam ciężko i brakuje nam sił. To idealny moment na konsultację ze specjalistą – wyjaśnia.

Z psychologiem mogą pracować zarówno dorośli, jak i młodzież oraz dzieci. Ważne jest, aby osoba prowadząca sesje lub organizująca psychoterapię specjalizowała się w dotarciu do tej właśnie grupy wiekowej. Dobrze jest zwrócić na to uwagę już przed pierwszą wizytą, sprawdzając kompetencje wybranego psychologa lub psychoterapeuty.

Rezultat? Często już po pierwszej wizycie

— Czasami wystarczy nam, że pójdziemy i porozmawiamy z kimś obcym, a nie naszym bliskim. Taka osoba może pomóc nam zobaczyć inną perspektywę danej sytuacji. W efekcie wielokrotnie pacjenci przekonują się już przy pierwszym spotkaniu, że to wszystko, co ich spotyka, nie jest aż takie trudne i da się przez te przeciwności przebrnąć. Psycholog nie daje bezpośrednich rad, ale za to pomaga je wydobyć z pacjenta na drodze rozmowy.

Nie zawsze jednak taki optymistyczny scenariusz jest możliwy, czasem sporo zależy od tego, jak długo zmagamy się z trudnościami i jak wiele różnych problemów narosło tuż obok. Warto wiedzieć, że również nieco inaczej wygląda to w przypadku najmłodszych.

— Najczęściej w przypadku dorosłych sprawa wygląda prościej, bo pacjent przychodzi z jednym, dość konkretnym zagadnieniem: depresją, lękiem, nawarstwiającym się stresem — wymienia Magdalena Chęć. — U dzieci dość często pojawia się wiele zagadnień współistniejących, czasem zaburzenia lękowe łączą się np. ze spektrum autyzmu i w takich przypadkach do akcji wkracza psychoterapeuta. Natomiast w odniesieniu do wizyt u psychologa, to wiele zależy od rodzica. Im wcześniej opiekun zauważy u dziecka trudności z nauką, spadek zainteresowania ulubionymi zajęciami lub brak chęci do rozwijania pasji, tym łatwiej będzie przebrnąć przez proces radzenia sobie z tymi niedogodnościami w gabinecie.

Do kogo udać się najpierw? Psychiatra, psycholog czy psychoterapeuta?

Osobom po raz pierwszy stykającym się z tematem zdrowia psychicznego, pewną trudność może sprawić wybór specjalisty, do którego należy się udać. Bardzo często wiąże się to decyzją o szybkiej wizycie u psychiatry, który nierzadko zacznie od rozpoczęcia – nawet lekkiej – kuracji farmakologicznej.

— Pierwsze kroki powinniśmy zawsze skierować do psychologa. Jego zadaniem będzie ocenić jakiego kalibru jest nasz problem i w którą stronę powinny pójść dalsze działania. Podczas pierwszej wizyty nie tylko ocenia on, czy pacjent kwalifikuje się do wizyty u lekarza psychiatry, ale też opowiada o całej drodze z tym związanej. Psychoterapeuta jest zazwyczaj dopiero trzecim etapem, jeśli będzie tego wymagało leczenie. Natomiast wiele problemów, szczególnie tych mniej nasilonych, nie spełnia kryteriów psychiatrycznych i można poprzestać na współpracy z psychologiem.

Oprócz zaburzeń depresyjnych i uogólnionych lęków powodem do odwiedzenia psychologa może być również wypalenie zawodowe – coraz częściej spotykane wśród Polaków – jak nadmierna ekspozycja na stres.

W Szczecinie powstała klinika. Jej fundamenty są niezwykle solidne

— Klinikę założyłyśmy razem z koleżanką po fachu. Powodem było to, że w pewnym momencie naszej kariery miałyśmy już za dużo pacjentów i nie do końca miałyśmy ich gdzie odesłać. Postanowiłyśmy stworzyć miejsce dobre, przytulne, bezpieczne, ale nie tylko. Zależało nam na tym, aby specjaliści zatrudnieni w klinice nie byli osobami z przypadku. Głównym kryterium jest wykształcenie, doświadczenie i specjalizacja w danej dziedzinie, jak również jeszcze jedna, bardzo istotna rzecz. Wszyscy nasi psycholodzy i psychoterapeuci stale się rozwijają, przechodzą wyselekcjonowane kursy i pogłębiają wiedzę oraz różnego rodzaju kompetencje. Według mnie to kluczowe, aby móc nie tylko zrozumieć pacjenta, ale też zapewnić mu skuteczną opiekę – dodaje Magdalena Chęć.

Aby umówić się na wizytę, możesz odwiedzić klinikę lub skontaktować się telefonicznie:

Klinika Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej
ul. Pocztowa 25/4, I piętro, Szczecin
tel.: 787 200 454 oraz 539 981 657

Więcej informacji na: https://psycholog-szczecin.org/