W modelarni będzie można poczuć się jak w prawdziwym zakładzie stolarskim, tuż obok czekać będą roboty i najpopularniejsze klocki na świecie, a pracownia biologiczno-chemiczna ma być miejscem, w którym odkrywane będą prawa natury. Morskie Centrum Nauki już niedługo otworzy trzy pracownie naukowe. „Wystawa jest czymś stałym, a w tych miejscach cały czas będzie działo się coś nowego” – zapowiada dyrektor Witold Jabłoński.
Dokładnie 1 października pierwsze grupy najmłodszych i tych trochę starszych wezmą udział w nowych warsztatach Morskiego Centrum Nauki. Zajęcia będą prowadzone w trzech pracowniach – modelarni, STEAM pod patronatem firmy Kongsberg Maritime Poland oraz biologiczno-chemicznej pod opieką merytoryczną naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
„Tutaj jest bałagan, ale tak będzie cały czas”
– Laboratoria i pracownie są we wszystkich centrach nauki. To nic specjalnego. Ale Morskie Centrum Nauki wyróżnia się na tym tle swoją modelarnią. Starsze osoby pamiętają jeszcze pracownię z Pałacu Młodzieży. Do nas również będzie można przyjść i zrobić coś z drewna, styropianu – mówi Witold Jabłoński.
Jak dodaje, w modelarni będzie można poczuć się „jak w prawdziwym zakładzie stolarskim”. Najmłodsi będą mogli nauczyć się wbijać gwoździe, obsługiwać suwmiarkę, miarkę krawiecką oraz obrabiać drewno do własnych projektów. Pracownia wyposażona jest w drukarki 3D, skaner 3D, ploter laserowy, zestawy do nauki elektroniki i krawiectwa.
Zajęcia będą prowadzić edukatorki Barbara Piskorska i Agnieszka Worona. – Tutaj jest bałagan, ale tak będzie cały czas – zapowiada dyrektor MCN.
Klocki i roboty do programowania
W pracowni STEAM na dzieci czekać będzie nauka poprzez zabawę. Edukatorki Anna Gauza i Agata Świątkowska poprowadzą zajęcia z wykorzystaniem metody STEAM, która łączy w sobie kilka dyscyplin naukowych – technologię, inżynierię, sztukę i matematykę. Zajęcia kierowane są do dzieci od 3 roku życia oraz uczniów klas 1-8 szkoły podstawowe.
– Na warsztatach wykorzystywane będą zestawy klocków LEGO oraz robot Photon. Uczestnicy nauczą się jak zaprogramować pociąg, jak wprawić okręt podwodny w ruch i pomóc mu się zanurzyć oraz wynurzyć. Nauczą się również, jak programować Photona, aby wykonał misję badawczą na dnie oceanu – zapowiada Witold Jabłoński.
Wyposażenie takie jak w pracowniach naukowców
Nad trzecią pracownią opiekę merytoryczną sprawują naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Wyposażenie pracowni biologiczno-chemicznej pozwala na prowadzenie doświadczeń, które nie tylko przygotują uczestników do zajęć szkolnych, ale również do dalszej edukacji na uczelniach wyższych.
– Naukowcy z ZUT-u wybrali takie urządzenia, jakie sami mają u siebie w pracowniach – podkreśla W. Jabłoński. – Uczestnicy dowiedzą się dlaczego rafy kolorowe umierają, a liście na drzewach zmieniają kolor wraz z przyjściem jesieni. Wykonają samodzielnie filtr węglowy, przygotują kolumny chromatograficzne.
Im starsi uczniowie, tym trudniejsze zadania będą mieli do wykonania. Zajęcia w tej pracowni będą prowadzić Aleksandra Ibragimow oraz Olga Sierawska.
Dla grup zorganizowanych i nie tylko
Warsztaty w pracowniach MCN będą prowadzone cztery razy dziennie w tygodniu dla grup zorganizowanych (16 osób). W soboty i niedziele zajęcia będą prowadzone dla wszystkich chętnych.
– To także nasza odpowiedź na to, że mniej osób będzie odwiedzać wystawę. To także wsparcie dla szkół, które nie mają takich sal, a co za tym idzie – nie mogą prowadzić takich zajęć dla swoich uczniów – tłumaczy Witold Jabłoński. – Warsztaty będą prowadzić nasi animatorzy. Mamy przygotowanych już kilkanaście scenariuszy takich zajęć.
Komentarze
2