Będzie przebudowa Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów. Zapowiedzieli ją w poniedziałkowe popołudnie ministrowie w rządzie Donalda Tuska oraz marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – To w zasadzie budowa nowego portu lotniczego – mówili zebrani w sali konferencyjnej goście. Prace trzeba będzie podzielić na etapy. Lotnisko cały czas ma funkcjonować.

– Jako partnerzy samorządowi w spółce Port Lotniczy Szczecin-Goleniów apelowaliśmy o to od wielu lat. Od wielu lat byliśmy także zwodzeni przez poprzedniego premiera. Pan premier Mateusz Morawiecki obiecywał wielkie pieniądze, lecz na końcu zrzucał na Komisję Europejską, że rzekomo nie pozwala ona na finansowanie tej inwestycji. To jest absolutna nieprawda. To był tylko pretekst do tego, aby nas zwodzić – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Szczegółów finansowych na razie brak

Sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Maciej Lasek podkreślał wagę przebudowy lotniska w Goleniowie. Zwrócił również uwagę na toczącą się od lat dyskusję o modernizacji portu.

– Okazało się, że przez wiele lat blokowano przekazanie środków na to, by lotnisko działało zgodnie z zasadami. Polskie Porty Lotnicze podjęły decyzję o dokapitalizowaniu obiektu kwotą 51 milionów złotych. To była jedna z pierwszych decyzji różniących nas od poprzedniego rządu. Wiedzieliśmy, że te pieniądze są potrzebne, aby lotnisko mogło dalej działać, ale to dopiero początek – zapowiedział Maciej Lasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. – Jestem bardzo zadowolony, bo zobaczyłem projekt dostosowany do potrzeb. W imieniu Portów Lotniczych, ale także Ministerstwa Infrastruktury, do którego przechodzę od 1 lipca, mogę powiedzieć, że będziemy starali się zrobić wszystko, aby Port Lotniczy Szczecin-Goleniów mógł się rozwijać.

Jak dodał marszałek Olgierd Geblewicz, „pomysł na pokrycie kosztów prac jest, ale nie można go jeszcze zdradzić”.

– Jako partnerzy samorządowi oczekujemy podtrzymania ze strony Polskich Portów Lotniczych dotychczasowych decyzji o zaangażowaniu w ten port lotniczy około 100 milionów złotych. Będziemy także ze swojej strony deklarowali wsparcie tej inwestycji. Będę na ten temat dyskutował z radnymi sejmiku. Głęboko wierzę, że przekonam ich do pilnej potrzeby wejścia kapitałowego w to przedsięwzięcie. Rozmawiałem z panem wiceprezydentem Szczecina Michałem Przepierą i miasto również będzie chciało swoją cegiełkę do tego dzieła dołożyć. Dzisiaj jeszcze nie możemy powiedzieć o szczegółach montażu finansowego. Umówiliśmy się, że kiedy tylko nasze decyzje korporacyjne będą gotowe, to wtedy wszystko zaprezentujemy. Budowę nowego terminala, jako władze samorządowe, traktujemy jako jeden z naszych priorytetów na kolejne 2-3 lata – tłumaczył marszałek.

Jak mówili uczestnicy poniedziałkowego spotkania, ze względu na nowe dyrektywy unijne oraz przepisy większość obecnych budynków lotniska trzeba będzie wyburzyć. W ich miejscu staną nowe obiekty. Poza tym Port Lotniczy Szczecin-Goleniów ma posiadać pompy ciepła połączone z fotowoltaiką. Cały kompleks ma spełniać normy energooszczędności.

Na lotnisku pojawią się „rękawy”

Są to ruchome pomosty łączące terminal lotniczy ze stojącym na płycie samolotem pasażerskim. Według zapowiedzi między innymi prezesa Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Macieja Dziadosza mają powstać przynajmniej dwa takie „rękawy”.

– Założenie jest bardzo proste. Mamy obsłużyć jednocześnie trzy samoloty kodu C, czyli trzy samoloty razy minimum 189 pasażerów. We wszystkich destynacjach północnych używane są samoloty blisko 240-miejscowe. Jak widzimy, objętość maszyn wzrasta. To jest nasze podstawowe założenie. Uważamy, że tę pracę należy wykonać raz, ale dobrze i solidnie. Chodzi o to, żeby otworzyć się na wszystkich pasażerów i pokazać im dobro, jakie możemy im dać – wyjaśniał prezes lotniska w Goleniowie.

Koncepcję Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów przygotowała Pracownia Architektoniczna Dedeco. To firma, która odpowiada między innymi za projekt Stadionu Miejskiego w Szczecinie. Na szczegóły trzeba będzie jeszcze poczekać. Przetarg na wykonawcę prac ma zostać ogłoszony na początku przyszłego roku. Według planów decyzja środowiskowa w sprawie budowy lotniska może zostać wydana w lutym 2025 roku.

Na mocy zawartego w lipcu 2019 roku porozumienia wspólników w sprawie zapewnienia dalszego rozwoju portu lotniczego, województwo i Gmina Miasto Szczecin udzielają spółce systematycznego wsparcia finansowego kwotą 74 milionów złotych do 2028 roku.