Gotowa jest już nowa, główna siedziba Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W pobliżu skrzyżowania ulic Twardowskiego i 26 Kwietnia stanęły dwa nowoczesne budynki z pomieszczeniami biurowymi, pokojami dla ratowników i lekarzy, garażami dla ambulansów i jedynym takim w kraju Ośrodkiem Symulacji Medycznych. „Tę budowę można śmiało zaliczyć w poczet najważniejszych inwestycji w mieście” – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.
We wtorek WSPR w Szczecinie oficjalnie zaprezentowała swoją najnowszą siedzibę przy ulicy Twardowskiego 18. Prawdopodobnie jeszcze w lipcu mają się do niej przenieść zespoły ratownictwa medycznego i pracownicy biurowi stacjonujący obecnie przy alei Wojska Polskiego i ul. Mieszka I.
– Nowa siedziba ma nie tylko wielkie znaczenie dla ratowników, ale i mieszkańców. Dzięki tej inwestycji znacznie skróci się czas dotarcia zespołów ratownictwa medycznego do osoby, która znajduje się w zagrożeniu życia i zdrowia. Przy alei Wojska Polskiego karetka zawsze musiała pokonywać zatory, często trzeba było ją przygotować, odśnieżyć, ogrzać. Tutaj wyjeżdża z garażu gotowa do użycia. Mamy zabezpieczone wszystkie potrzeby – podkreśla dyrektor WSPR w Szczecinie Roman Pałka.
Jedyne pogotowie z Centrum Symulacji Medycznych
W pierwszym budynku, zlokalizowanym w głębi działki, znalazły się przede wszystkim pomieszczenia administracyjne. Jest także Centrum Symulacji Medycznych, gdzie ratownicy medyczni mogą ćwiczyć na symulatorach pacjentów wysokiej wierności, które reagują tak samo jak prawdziwi pacjenci – mogą płakać, krzyczeć, krwawić. W centrum szkoleniowym znalazły się także dwa symulatory karetek – przedziału medycznego i przedziału kierowcy.
– Jesteśmy jedyną w Polsce stacją pogotowia, która posiada takie centrum. Ćwiczenia nie są obligatoryjne, ratownicy medyczni należący do naszej stacji będą mogli po prostu ulepszyć swoje umiejętności – podkreśla Paulina Heigel, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.
W Centrum Symulacji Medycznych będą mogli szkolić się także ratownicy z innych stacji, dla których przygotowano kilka dodatkowych pokojów z łóżkami.
„To jak porównać wóz drabiniasty do Mercedesa”
W drugim budynku, bliżej ulicy 26 Kwietnia, znalazły się pokoje dla ratowników medycznych i lekarzy, a także garaże dla ambulansów i stanowiska do mycia oraz odkażania karetek. Jest także miejsce wyczekiwania na zgłoszenia, gdzie ratownicy medyczni mogą usiąść na wygodnych kanapach, przygotować sobie coś do jedzenia, odpocząć.
– To jak porównać wóz drabiniasty do Mercedesa. Tamte warunki uniemożliwiały nam rozwój, a medycyna się zmienia, nic nie jest stałe i my też musimy cały czas się rozwijać. Jeśli wojewoda zwiększy liczbę ambulansów, to będziemy na to gotowi. Na Wojska Polskiego było nam po prostu za ciasno – ocenia Maciej Giermakowski, ratownik medyczny WSPR w Szczecinie.
– Zmiana jest ogromna. W starym budynku nie mieliśmy takich warunków jak tutaj. Przy alei Wojska Polskiego stacjonowaliśmy w budynku, który jest pod opieką konserwatora zabytków. Nie mogliśmy też dostosować go do swoich potrzeb. Teraz mamy fantastyczny, nowoczesny obiekt, w którym nie brakuje niczego – dodaje Paulina Heigel.
„Najlepsza tego typu jednostka w Polsce”
Całkowity koszt budowy nowej stacji to ponad 40 milionów złotych. Blisko połowa tej kwoty pochodzi z dofinansowania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a pozostała część z budżetu WSPR w Szczecinie i środków własnych Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt architektoniczny przygotowali projektanci z CH2 Architekci i NAAN Architekci.
– Dziękuję za to miejsce. To dobrze, że dzisiaj mamy dwie stacje. To nie jest żadna fanaberia, tylko racjonalne rozłożenie akcentów, aby zespoły ratowników mogły jak najszybciej dojechać do pacjentów. Warto działać razem. Często się spieramy, mamy do siebie uwagi, ale są w naszej przestrzeni publicznej rzeczy, które powinniśmy wyłączyć ze sporu. I niewątpliwie jest tym bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców – mówił wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.
Przypomnijmy, że budowa zarówno tej stacji, jak i przy ulicy Duńskiej, była możliwa dzięki wymianie gruntów z miastem Szczecin. Samorząd województwa przekazał grunt przy ul. Starzyńskiego (gdzie pierwotnie miała być budowana siedziba urzędu marszałkowskiego), a w zamian WSPR otrzymała działki przy ulicy Duńskiej i Twardowskiego.
– Tę budowę śmiało można zaliczyć w poczet najważniejszych inwestycji w mieście. Jestem bardzo dumny, że nasza Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego z siedzibą w Szczecinie, to dzisiaj najlepsza tego typu jednostka w Polsce. Na tę jakość pracowała od wielu lat armia ponad tysiąca pracowników tej jednostki – dodał marszałek Olgierd Geblewicz.
Komentarze
6