W sobotę prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz działacze Bezpartyjnych ze Szczecina wzięli udział w inauguracji nowej inicjatywy samorządowej. Nie wiadomo jeszcze, czy Ogólnopolska Koalicja Samorządowa ma szersze, niż tylko lokalne, ambicje polityczne, ale Piotr Krzystek wydaje się być najbardziej rozpoznawalnym nazwiskiem z tych, które przedstawione zostały na konwencji. Udział w niej wzięło ponad 300 osób.


Samorządowcy się jednoczą i wyznaczają wspólne cele. Jaka będzie rola Piotra Krzystka?

Uczestnicy zjazdu podkreślali, że ich celem jest reformowanie państwa od dołu, poprzez działania, które realizują na co dzień w swoich miejscowościach. Władzy centralnej wytykają wrogie traktowanie samorządów i monopol na wiedzę, a w praktyce oddalanie się od spraw mieszkańców, za które odpowiadają właśnie samorządy. Postulaty, które zostały sformułowane w Tarnowie Podgórnym mają dotyczyć m.in. równowagi między rządem a samorządem, decentralizacji, skupienia się na pozytywnych rozwiązaniach dla oświaty. Samorządowcy mówili także o reformie finansów publicznych, zdrowiu czy bezpieczeństwie publicznym. Największy nacisk położono na oświacie oraz kwestiach dotyczących podziału finansów.

„Od jakości szkoły zależy to, jak i czy Polska będzie się rozwijała. Od pracy i zaangażowania nauczycieli zależy wykształcenie i wychowanie naszych dzieci. A dziś, zamiast debaty o naszych szkołach i ich kondycji, mamy dyskusję o tym, ile władzy mieć powinien i na co wpływać ma kurator oświaty, albo za co karać dyrektora szkoły. To zastępcza dyskusja o szkole. Nikt nie mówi o tym, że za chwilę zabraknie nam nauczycieli”, czytamy w apelu programowym nowej inicjatywy politycznej.

Nowe rozdanie w Bezpartyjnych? Czy to przygotowanie do wyborów samorządowych?

Ogólnopolska Koalicja Samorządowa skupia burmistrzów, wójtów, prezydentów, radnych, samorządowców z niemal wszystkich polskich regionów. Są wśród nich m.in.: Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic; Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry; Ludomir Handzel, prezydent Nowego Sącza; Andrzej Sitnik, prezydent Siedlec czy Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Na konwencji brakowało jednak nazwisk prezydentów takich miast jak Kraków, Wrocław, Rzeszów czy Warszawa. Nie wiadomo, jak duże będzie zaangażowanie Piotra Krzystka w nowy ruch polityczny, ale na pierwszym kongresie obecna była szeroka reprezentacja Bezpartyjnych. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: przewodnicząca Rady Miasta Szczecina, Renata Łażewska; przewodniczący Klubu Bezpartyjnych, Mirosław Żylik czy byli radni: Maria Liktoras i Piotr Kęsik.

Piotr Krzystek w trzech ostatnich wyborach startował z własnymi komitetami wyborczymi. W 2010 roku wprowadził do rady miasta dwójkę radnych jako ugrupowanie „Szczecin dla Pokoleń”. W 2014 roku Bezpartyjnych w Radzie Miasta była już ósemka. W 2018 roku komitet Piotra Krzystka zdobył ponad 25% głosów, ale liczby mandatów w Radzie Miasta nie udało się zwiększyć. Obecni radni Bezpartyjnych to: Renata Łażewska, Agata Grenda, Maria Myśliwiec, Jolanta Balicka, Mirosław Żylik, Mariusz Bagiński, Marek Kolbowicz i Władysław Dzikowski. Bezpartyjni rządzą Szczecinem w koalicji z Koalicją Obywatelską.