19 czerwca na Zamku Książąt Pomorskich obchodzić będziemy noc kupalną, często mylnie kojarzoną z nocą świętojańską . Tego wieczoru na dziedzińcu Zamku nie zabraknie obrzędów iście słowiańskich. Noc Kupały to święto pełne wróżb i magii, święto urodzaju, płodności i miłości.

Nierzadko słowiańską Noc Kupały zestawia się z przybyłymi z zachodu Walentynkami. Czy słusznie?

-Oba święta to święta miłości(oczywiście pomijając całą otoczkę i komercjalizację Walentynek)z tą różnicą, że Walentynki wypadają w okresie zimowym. Natomiast na naszej szerokości geograficznej święto miłości obchodzone jest na przełomie wiosny i lata. Wtedy to biologicznie nasz organizm jest pobudzony i jest to oczywisćie naturalne zjawisko ;)- wyjaśnia Igor Górewicz , wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa.

W programie Nocy Kupały przewidziano konkursy, widowiska, obrzędy a także możliwość degustacji potraw kuchni słowiańskiej. Oprócz tego na scenie na dziedzińcu wystąpią zespoły Tryzna i Percival. Są to grupy reprezentujące dawną muzykę Słowian i Wikingów. Podczas koncertów  zespoły te używają instrumentów będących kopiami zabytków: od gęśli, przez różnego rodzaju dudy, piszczałki, lutnie a na bębnach kończąc.

- Warto zobaczyć słowiański ślub, tzw. swadźbę. Będzie to o tyle ciekawe widowisko, że odbywać się będzie naprawdę! Para biorąca tego dnia ślub cywilny, zażyczyła sobie słowiańskiego wesela z prawdziwymi obrządkami. Ponadto Małgorzata Krasna, autorka książki „Przy słowiańskim stole, czyli kulinaria wczesnego średniowiecza” pichcić będzie na ogniu słowiańskie potrawy, bez użycia współczesnych półproduktów. Odważni będą mogli skosztować dań. Co roku odbywa się również konkurs na najpiękniejszy wianek, a po nim spławianie wianków nad Odrą.  Natomiast około godziny 23 warto obejrzeć widowiskowy pokaz żonglerki ogniem, będą również płonące pochodnie- zachęca Igor Górewicz.

Szczegółowy program Nocy Kupały w kalendarzu wydarzeń.