Rozpoczęły się prace związane z jednym ze zwycięskich projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. Już niedługo zaniedbana i zapomniana przestrzeń w sąsiedztwie Książnicy Pomorskiej zamieni się w park kieszonkowy. – Projekt powstał z ogromną wrażliwością i poszanowaniem wydarzeń historycznych – podkreśla radna miejska Dominika Jackowski.

„W ostatnich miesiącach trwały prace projektowe. Wielokrotnie odbyły się spotkania z Gminą Żydowską, Radą Osiedla Stare Miasto, dyrekcją Książnicy Pomorskiej, projektantkami z pracowni Trzy Małe Drzewka. W środę odbyło się spotkanie nad ostateczną formą projektu”, informuje radna Dominika Jackowski.

Park kieszonkowy z miejscem pamięci

Projekt „Budowa parku kieszonkowego przy ulicy Dworcowej z miejscem upamiętnienia Nocy Kryształowej” wygrał w tegorocznej edycji Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego w kategorii „obszar lokalny Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze, Wyspa Pucka”. Dzięki niemu zaniedbana i zapomniana przestrzeń publiczna ma przejść gruntowny remont. W ramach projektu ma powstać również miejsce pod monument upamiętniający wydarzenia „Nocy kryształowej”. Koszt prac wyceniono na 330 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że w 1933 roku władzę w Niemczech objęła Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników (NSDAP), która dążyła do wyeliminowania Żydów z życia politycznego i publicznego. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 w całych Niemczech urządzono pogrom ludności żydowskiej, który przeszedł do historii pod nazwą „Noc kryształowa”.

W Szczecinie bojówki nazistowskie podłożyły ogień w miejscowej synagodze. Bojówkarzom udało się również podpalić inne budynki należące do gminy żydowskiej. W sklepach i domach towarowych należących do osób żydowskiego pochodzenia wybijano witryny oraz demolowano wnętrza (źrodło - www.historiaposzukaj.pl).

„Projekt z poszanowaniem wydarzeń historycznych”

Zdaniem Dominiki Jackowski „rezultat pracy projektantek jest niesamowity”.

– Projekt powstał z ogromną wrażliwością i poszanowaniem wydarzeń historycznych. Dla celów projektowych zgłębiono przeszłość tego miejsca, dzięki czemu nieistniejące już budynki będą zaakcentowane w nowej przestrzeni – tłumaczy radna miejska i autorka wniosku.

Zachowana ma zostać wysoka zieleń. Obok niej miejsce znajdą nasadzenia ozdobne, platforma widokowa, a także przestrzeń do zajęć ze studentami i czytelnikami Książnicy Pomorskiej. Zaprojektowane zostały również ciągi piesze z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.