Niepłodność dotyka coraz więcej osób, według szacunków nawet co piąta para w wieku rozrodczym może mieć trudności z uzyskaniem ciąży. Z tym problemem zmaga się także wiele par ze Szczecina i okolic, które potrzebują specjalistycznej opieki medycznej i nowoczesnych metod leczenia, żeby cieszyć się narodzinami dziecka. Taką opiekę zapewnia Klinika Bocian w Szczecinie, która zajmuje się dokładną diagnostyką kobiet i mężczyzn, jak również przeprowadza procedury wspomaganego rozrodu. Co więcej, jest również realizatorem kilkunastu samorządowych programów dofinansowania do in vitro, m.in. dla mieszkańców Szczecina, Kołobrzegu, czy też województwa lubuskiego.

Kiedy pora zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Wiele par myśli, że gdy zdecydują się na dziecko, rozpoczną starania, szybko zobaczą dwie kreski na teście ciążowym. Tymczasem niejednokrotnie, mija miesiąc, dwa i kolejne miesiące, a upragnionej ciąży dalej nie ma. Pojawiają się wówczas obawy, frustracje i dręczące pytania, dlaczego się nie udaje? Odpowiedź nie jest taka prosta, bowiem wiele czynników, zarówno znajdujących się po stronie kobiety, jak i mężczyzny może prowadzić do niepłodności. Kiedy warto zatem zwrócić się o pomoc do specjalisty? Zasadniczo, gdy para przez rok stara się o dziecko, współżyje bez zabezpieczenia, i nie ma efektu w postaci ciąży to wskazane jest, by wybrała się do kliniki leczenia niepłodności. Jednak nie zawsze trzeba czekać tak długo. Należy pamiętać, że wiek odgrywa ogromną rolę w przypadku płodności, zwłaszcza kobiet. Gdy kobieta po 35 roku życia stara się o dziecko, powinna nawet po półrocznych bezowocnych staraniach zgłosić się do specjalisty ds. leczenia niepłodności, a takich znajdzie w Klinice Bocian w Szczecinie, która mieści się w centrum miasta przy Placu Brama Portowa 1. I tu pojawia się ważna kwestia. Chociaż nie jest to konieczne, na wizytę warto przyjść z partnerem, bowiem lekarz przeprowadza wywiad medyczny z kobietą i mężczyzną, zleca także obojgu badania.

Jak rozpoznać przyczynę niepłodności?

Problemy z płodnością często wynikają z zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowego przebiegu cyklu owulacyjnego, chorób takich jak PCOS, endometrioza. Stąd w pierwszej kolejności wykonywane są badania hormonalne, a także USG kobiecego narządu rodnego. W przypadku mężczyzn niezbędne jest zbadanie nasienia, które pozwala ocenić nie tylko ilość plemników, ale również ich jakość. Oczywiście nie są to wszystkie badania, na które może skierować lekarz. W zależności od indywidualnych potrzeb przeprowadza m.in. badanie drożności jajowodów, histeroskopię, badania genetyczne, badania immunologiczne, rozszerzone badania nasienia. Biorąc pod uwagę wyniki zrealizowanych badań, wywiadu medycznego lekarz Kliniki Bocian planuje dalszą terapię. Niekiedy wystarczy farmakoterapia, wykonanie zabiegów operacyjnych, ale dla niektórych par metody wspomaganego rozrodu, a zwłaszcza in vitro, są jedyną opcją na uzyskanie ciąży.

Na czym polega in vitro?

In vitro to najbardziej zaawansowana metoda leczenia niepłodności polegająca na zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych. Procedura składa się z kilku etapów. Rozpoczyna się od hormonalnej stymulacji jajników, podczas której kobieta przyjmuje określone leki i pozostaje pod opieką lekarza. Następnym etapem jest pobranie komórek jajowych, czyli tzw. punkcja jajników. Kolejny krok to ich zapłodnienie wcześniej pobranym nasieniem od partnera lub dawcy. Wówczas nadchodzi kilkudniowy okres obserwacji rozwoju zarodków, pod ścisłą kontrolą embriologów. Ostatnim etapem jest transfer zarodka do jamy macicy. Zazwyczaj przenosi się jeden albo dwa zarodki, natomiast pozostałe zostają zamrożone. Po około 14 dniach od punkcji para może już sprawdzić, czy test ciążowy jest pozytywny.

Czy in vitro jest refundowane?

Wprawdzie nie istnieje ogólnopolski program refundacji in vitro, jednak niektóre samorządy wspierają swoich mieszkańców oferując dofinansowanie do procedur zapłodnienia pozaustrojowego Do nich należy chociażby Szczecin, Kołobrzeg, Nowogard, czy też województwo lubuskie. Zakwalifikowane pary mogą liczyć tutaj na wsparcie finansowe leczenia za pomocą in vitro w wysokości do 5000 zł do procedury. Klinika Bocian w Szczecinie, należąca do ogólnopolskiej sieci ośrodków leczenia niepłodności, jest również realizatorem samorządowych programów dofinansowania do in vitro. Oczywiście każdy program ma określone zasady kwalifikacji, które odnoszą się do miejsca zamieszkania, wieku kobiet, czasem również mężczyzn, jak i kwestii medycznych związanych z przyczynami i wcześniejszym leczeniem niepłodności. Należy jednocześnie pamiętać, że liczba miejsc w poszczególnych programach jest ograniczona, dlatego najlepiej nie zwlekać z decyzją i już teraz skontaktować się z kliniką w celu umówienia wizyty kwalifikacyjnej telefonicznie: +48 91 443 99 33 lub mailowo: szczecin@klinikabocian.pl.

Wsparcie specjalistów

Klinika Bocian w Szczecinie to nowoczesny ośrodek, który posiada komfortowe gabinety ginekologiczne, sale zabiegowe, świetnie wyposażone laboratoria diagnostyczne i embriologiczne. Pacjenci znajdują się pod opieką znakomitych lekarzy, z dużą wiedzą i doświadczeniem w zakresie leczenia niepłodności, jak również profesjonalnych embriologów, diagnostów laboratoryjnych i przyjaznych położnych. To wszystko sprawia, że klinika osiąga wysoką skuteczność leczenia i wielu dotychczasowych pacjentów, dziś jest już spełnionymi rodzicami.