Propozycja zakupu szczepionek przeciw grypie za granicą wydaje się być rozsądna, biorąc pod uwagę fakt, że nie ma ich w polskich aptekach. Krzysztof Soska rozwiewa jednak nadzieję. W odpowiedzi na interpelację podkreśla, że nie jest to możliwe.

Radny Bazyli Baran z Koalicji Obywatelskiej złożył wniosek o zakup w niemieckich hurtowniach szczepionek przeciw grypie. Miałyby być one dostępne przede wszystkim dla pracowników oświaty deklarujących chęć zaszczepienia się. Jak podkreśla radny: „ich życie i zdrowie jest dramatycznie zagrożone w sytuacji absolutnego nieprzygotowania szkół (w skali całego kraju) do wzrastającego pandemicznego zagrożenia”. Całe pismo dostępne tutaj: http://bip.um.szczecin.pl/chapter_11201.asp?soid=5C290C9C9D9748FD8ADA1805B35B4735

W odpowiedzi na interpelację Krzysztof Soska zaznacza, że Prezydent Miasta już na początku września wyraził wolę sfinansowania szczepień ochronnych przeciwko grypie dla pracowników zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych. Soska poinformował również, że jednocześnie przeprowadzono ankiety w jednostkach oświatowych, z których wynikało, że wolę zaszczepienia przeciwko grypie wyraziło zaledwie 20,8% wszystkich pracowników. Niestety, ze względu na brak dostępności szczepionek w aptekach i hurtowniach nie została podpisana umowa z żadnym podmiotem leczniczym.

Jednocześnie Soska zaznacza, że proponowane przez radnego rozwiązanie jest niemożliwe. Szczepionki należą do tzw. produktów leczniczych, a ustawa o Prawie farmaceutycznym z 06.09.2001 r. reguluje zasady obrotu szczepionkami, w którym wyróżnia tzw. obrót detaliczny i hurtowy.

„Ograniczenia dotyczą jednak obrotu hurtowego, tj. wszelkich działań polegających na zaopatrywaniu się, przechowywaniu, dostarczaniu lub eksportowaniu produktów leczniczych lub produktów leczniczych weterynaryjnych (…). Hurtownia farmaceutyczna może dostarczać produkty lecznicze wyłącznie uprawnionym podmiotom. Ich wykaz został wskazany w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie ustawy. Zasadniczo nie jest dopuszczalne nabywanie produktów leczniczych w obrocie hurtowym (a więc także od wytwórcy, który prowadzi hurtownię farmaceutyczną) przez lekarzy prowadzących indywidualną lub grupową praktykę lekarską. Możliwość taką posiadają natomiast podmioty lecznicze (zakłady opieki zdrowotnej). Dopuszczalne jest także nabywanie produktów leczniczych w obrocie detalicznym, w aptece prowadzonej przez wytwórcę.”

Na szczepionki zakupione w aptece za granicą trzeba mieć receptę i w tym przypadku musiałaby być to recepta transgraniczna. Szczepionki takie muszą mieć Europejski Kod Towarowy, a ich transport musi być nadzorowany przez profesjonalistę.

„Wobec powyższego informuję, że to do zakładu opieki zdrowotnej, który zdecyduje się na podpisanie z Miastem umowy na zaszczepienie pracowników jednostek organizacyjnych, będzie należało zakupienie szczepionek w hurtowaniach polskich, a jeśli nie będzie to możliwe, to próba ich zakupu w hurtowaniach niemieckich”.

Pełna odpowiedź Krzysztofa Soski: http://bip.um.szczecin.pl/UMSzczecinFiles/file/1868.pdf