Zdarza się, że podczas badań profilaktycznych rodzice odkrywają, że ich pociecha ma podwyższony lub też obniżony poziom neutrofili. Co to oznacza i jakie są objawy, na których podstawie można podejrzewać nieprawidłowości w tym zakresie? Sprawdź to!
Wyniki badań profilaktycznych, w których pojawiają się zbyt wysokie lub przesadnie obniżone neutrofile u dziecka, to stosunkowo częste zjawisko. Zaniepokojeni rodzice niejednokrotnie obawiają się, że takie wskaźniki mogą sugerować poważne schorzenia. Ważne jest to, aby w przypadku nieprawidłowości zadbać o konsultację lekarską i nie wnioskować samodzielnie na podstawie niekompletnych informacji. Istotna jest również wiedza dotycząca tego, czym właściwie są neutrofile oraz jakie są ich funkcje w organizmie dziecka.
Czym są neutrofile i w jaki sposób bada się ich poziom?
Poziom neutrofili jest badany na podstawie morfologii krwi, która stanowi jedno z podstawowych badań profilaktycznych i przeprowadza się ją u dzieci dość często. Neutrofile zaliczają się do białych krwinek i są związane z układem odpornościowym. Należy pamiętać o tym, że normy dla osób dorosłych są tutaj odmienne od tych, które stosuje się w przypadku dzieci. Nie powinno się więc samodzielnie próbować interpretować wyników badań – to zadaniem lekarza jest kompleksowa analiza informacji, które są zawarte w morfologii.
Zbyt niski poziom neutrofili u dziecka – z jakimi schorzeniami może być związany?
Istnieje wiele problemów zdrowotnych, które nieraz przyczyniają się do obniżonego poziomu neutrofili u dziecka. Wśród nich można wymienić na przykład:
-
zatrucie metalami ciężkimi,
-
zakażenie bakteryjne,
-
choroby tarczycy,
-
niedokrwistość,
-
wcześniejszą infekcję wirusową,
-
choroby autoimmunologiczne.
Zbyt niski poziom neutrofili może być jednak wywołany również przez przyjmowanie niektórych leków, a także mieć charakter wrodzony.
Zbyt wysoki poziom neutrofili u dziecka – jakie choroby może oznaczać?
Podwyższony poziom neutrofili u dziecka często jest związany z intensywnym wysiłkiem fizycznym i wynikającym z niego zmęczeniem lub też zostaje wywołany przez stres. Takie wyniki badań mogą jednak również oznaczać między innymi:
-
stan zapalny,
-
zatrucie lekami,
-
niedokrwistość,
-
zatrucie pokarmowe,
-
infekcję grzybiczą,
-
choroby autoimmunologiczne,
-
zatrucie substancjami chemicznymi.
Obserwując nieprawidłowe wyniki badań, zawsze warto zastanowić się nad tym, czy występowały dodatkowo objawy wskazujące na konkretne schorzenie.
Neutrofile u dziecka – jakie są objawy ich nieprawidłowego poziomu?
Do objawów, które sugerują potrzebę przeprowadzenia badania weryfikującego poziom neutrofili u dziecka, zalicza się przykładowo gorączkę:
-
wysoką,
-
utrzymującą się.
Niepokojące są tutaj również zakażenia, które często się powtarzają, czy też mają charakter przewlekły.
Nieprawidłowy poziom neutrofili u dziecka nie zawsze jest związany z poważną chorobą. Nie oznacza to jednak, że można bagatelizować podwyższone lub obniżone wartości w wykonywanych badaniach morfologicznych.
Komentarze
0