Dla szczecińskiej gospodarki to zła wiadomość. Dotychczas mogliśmy się pochwalić tym, że jedna z największych sieci handlowych w Polsce miała w naszym mieście ogólnopolską siedzibę. Wczoraj pojawiła się informacja, że ogólnopolska konwersja Netto i Tesco będzie miała skutek uboczny w postaci przeprowadzenia zarządzania siecią do Warszawy. Proces przenoszenia rozpocznie się jesienią. W Szczecinie pozostanie tylko oddział terenowy biura.

Netto nie będzie już „szczecińskie”. Zarządzanie siecią sklepów przenosi się do Warszawy

Przedstawiciele sieci Netto przeprowadzkę siedziby głównej ze Szczecina do Warszawy nazywają „krokiem na drodze do dalszego rozwoju”. Spółka chce, by już wiosną 2023 roku zarządzanie blisko 650 sklepami odbywało się ze stolicy, a nie ze Szczecina. Dotychczasowe biuro w naszym mieście będzie działać jako oddział regionalny.

– W ciągu ostatniego roku, po przejęciu niemal 300 sklepów Tesco, Netto Polska powiększyło się do 650 placówek w całym kraju. To doskonały moment na podjęcie działań mających na celu zapewnienie dalszego rozwoju biznesu i rozbudowanie zespołu, którego wsparcia potrzebujemy w dążeniu do dalszego wzrostu – informuje Hugo Mesquita, CEO Netto Polska.

Około 20 proc. zespołu administracji pozostanie w obecnej siedzibie Netto w Szczecinie. Inne osoby będą musiały podjąć decyzję – przeprowadzka do Warszawy albo odejście z Salling Group.

– Chcę podziękować wszystkim pracownikom naszej siedziby głównej za dotychczasowy wkład w budowanie pozycji Netto. To dzięki ogromnemu zaangażowaniu wszystkich koleżanek i kolegów dynamiczny rozwój naszej sieci w Polsce jest możliwy, dlatego też mam nadzieję, że będziemy kontynuować współpracę z nowego biura w stolicy – mówi Hugo Mesquita. – Netto Polska osiągnęło pozycję silnej, ogólnokrajowej sieci dyskontowej, a rozwój zaprowadził nas na wschód. Lokalizacja siedziby głównej w stolicy stanowi logiczny krok, który jednocześnie zapewni dostęp do jeszcze większej grupy potencjalnych pracowników naszych strukturach handlowych i administracyjnych – podsumowuje.

To w Szczecinie powstało pierwsze Netto w Polsce

Sieć Netto w Polsce jest obecna od 26 lat. Do niedawna jednak nie miała aspiracji podbijania całego kraju. Zmieniło się to w 2020 roku, gdy duńska sieć „połknęła” polski biznes brytyjskiego giganta, czyli sieci Tesco. Netto kupiło wówczas ponad 360 sklepów, by ostatecznie konwersji poddać niecałe 300 placówek. Stan posiadania sieci zwiększył się wówczas do 650 sklepów. Netto jest teraz czwartym co do wielkości dyskontem w Polsce. Z przodu stawki są Biedronka, goniące ją Dino, następnie Lidl i goniące Lidla Netto. Obroty Netto Polska wynoszą około 6 miliardów złotych, a firma zatrudnia ponad 9000 pracowników w 650 sklepach obsługiwanych przez 5 centrów dystrybucyjnych.

To ze Szczecinem dotychczas Netto było najmocniej związane. Pierwszy sklep sieci w Polsce powstał przy ul. Emilii Gierczak. Sieć jest patronem hali widowiskowo-sportowej przy ul. Szafera w Szczecinie. To w naszym mieście konwersji poddano najwięcej sklepów Tesco. Szyld zmieniły lokale przy ulicach: Duńskiej, Polickiej, Jodłowej, Rydla oraz Mickiewicza.