Saturn wraz z pierścieniami, Mars czy słynna galaktyka Sombrero? Otwarte obserwacje nieba już po raz drugi odbędą się na Wałach Chrobrego.

Po marcowych obserwacjach zaćmienia Słońca na Jowiszu w najbliższą sobotę, 24 maja, będzie kolejna możliwość, by za pomocą największego amatorskiego teleskopu w Polsce oglądać interesujące obiekty na nocnym niebie. Tym razem członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zapraszają na Wały Chrobrego na wspólną obserwację Saturna wraz z jego pierścieniami. Jak zaznaczają organizatorzy na Facebooku, każdy kto nie widział tej specyficznej planety przez teleskop powinien przygotować się na oszałamiający widok. Pierścienie Saturna wyglądają wręcz fantastycznie, a przy dobrych warunkach atmosferycznych można z łatwością zobaczyć tzw. przerwę Cassiniego, największą z przerw widocznych w pierścieniach Saturna o szerokości 4 800 km.

Poza Saturnem będzie również okazja, by zobaczyć Marsa, który w ostatnich dwóch miesiącach znajduje się stosunkowo blisko Ziemi oraz gromadę gwiazd: M13, mgławicę, przypominającą kształtem obwarzanek, pierścień M57, słynną galaktykę Sombrero oraz Albireo - perełkę wśród gwiazd, tzw. gwiazdę „podwójną”, która w dużym powiększeniu rozdzieli się na dwie osobne gwiazdy o odmiennych barwach.

Obserwacje rozpoczną się o godz. 21:30 na Wałach Chrobrego i będą dostępne dla wszystkich żądnych nowych wrażeń wizualnych, bez względu na wiek.

Podczas tego wieczoru zostaną także zaprezentowane popularne aplikacje komputerowe - mapy nieba, dzięki którym wyszukiwanie obiektów na niebie staje się dziecinnie łatwe.

Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii we współpracy z Urzędem Marszałkowskim już po raz drugi w tym roku organizują otwarte obserwacje astronomiczne popularnych i widowiskowych obiektów nocnego nieba. Pierwsza taka akcja na początku marcu zgromadziła na Wałach Chrobrego tłumy szczecinian.