Przez trzy lata trwały prace planistów, ekspertów i analityków nad najważniejszym dokumentem planistycznym Szczecina – projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dokument zostanie poddany pod głosowanie już na najbliższej, marcowej sesji Rady Miasta.

Na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego tworzone są najbardziej szczegółowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Ostatnia aktualizacja tego podstawowego dokumentu w polityce przestrzennej miała miejsce w 2012 roku. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zapisy studium sięgają perspektywą do 2050 roku. Przez ostatnie trzy lata eksperci, planiści i analitycy pracowali nad ich aktualizacją.

Mieszkańcom zależy na Szczecinie

– Dokument został przedstawiony mieszkańcom i gruntownie skonsultowany – zapewnia Zofia Fiuk-Dymek, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego w szczecińskim magistracie. – W sumie otrzymaliśmy 761 wniosków zbieranych od momentu uchwalenia poprzedniego studium, 451 uwag konsultacyjnych oraz 136 uwag do projektu studium wyłożonego do publicznego wglądu w grudniu 2021 roku.

W trakcie konsultacji wpłynęło 451 uwag, z czego 217 stanowiły niepowtarzalne wnioski. Pozostałe to powielane uwagi do zagadnień planistycznych związanych z rondem Giedroycia, targowiskiem Manhattan, zmianą funkcji stadionu ZUT przy ul. Chopina, zabudowy mieszkaniowej przy ul. Wszystkich Świętych, zabudowy mieszkaniowej przy Alt Buchholz oraz wyposażenia nowo powstałego zespołu zabudowy mieszkaniowej przy ul. Cukrowej w park i usługi społeczne.

– Po konsultacjach miasto zorganizowało także cykl warsztatów strategicznych, które miały pomóc w lepszym poznaniu ambicji, oczekiwań i obaw mieszkańców – dodaje Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego magistratu. – Projekt dokumentu był poddawany opiniowaniu również przez zewnętrznych specjalistów, na przykład miejską komisję architektoniczno-urbanistyczną oraz szereg instytucji wyższego rzędu.

Stare Miasto, Śródmieście i Łasztownia jako centrum Szczecina

Według najnowszego projektu studium, główną zasadą polityki przestrzennej Szczecina ma być „oszczędne gospodarowanie zasobami przyrodniczymi, przestrzennymi i infrastrukturalnymi”. Instytucje ważne dla miasta mają powstawać na terenach Starego Miasta, Śródmieścia i Łasztowni.

Szacuje się, że w 2050 roku w Szczecinie będzie około 380 tysięcy mieszkańców. Wówczas nakłady z budżetu na infrastrukturę techniczną, komunikacyjną i społeczną mają wynosić około 12 miliardów złotych. Natomiast rezerwy terenów, obejmujące łącznie około 5,8 procent powierzchni miasta, mają zapewnić dalszy rozwój usług.

Dodatkowo, w dokumencie zawarto wizję przyszłego Szczecina, która jest m.in. odpowiedzią na negatywne i niekontrolowane zjawisko rozlewania się miast, co szkodzi środowisku naturalnemu. Planiści i eksperci „zaplanowali” gród Gryfa jako miasto „zwarte, efektywne i przyjazne dla mieszkańców” oraz metropolię „odporną na zmiany demograficzne, ekonomiczne i środowiskowe”.

Projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Szczecina zostanie poddany pod głosowanie już na najbliższej, marcowej sesji Rady Miasta.