Zastanawiasz się, jakie produkty oferowane przez banki mogą Ci ułatwić codzienne życie? A może chcesz wiedzieć, w jaki sposób wybrać najlepszy kredyt hipoteczny? Na te i kilka innych pytań znajdziesz odpowiedzi w tym artykule. Sprawdź, jakie są popularne produkty bankowe w Szczecinie i dla kogo się sprawdzą.

 

Najlepszy kredyt hipoteczny – jak go znaleźć?

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Ten instrument finansowy pozwala na zorganizowanie środków niezbędnych do zakupu nieruchomości. Charakteryzuje się niższym oprocentowaniem niż inne pożyczki i może zostać udzielony nawet na 35 lat. Jednak czy wiesz, na co zwrócić uwagę przy szukaniu dobrej oferty na kredyt hipoteczny? Oto kilka elementów, które warto sprawdzić przed podpisaniem umowy z bankiem.

Minimalna wysokość wkładu własnego

W Polsce najniższa wysokość wkładu własnego wynosi 10% wartości nieruchomości. Natomiast wiele banków wymaga zaoszczędzenia większej kwoty. Wkład własny pełni funkcję zabezpieczenia pożyczki. Pozwala na udowodnienie, że kredytobiorca jest w stanie zaoszczędzić konkretną sumę pieniędzy. Im wyższa wartość wkładu własnego, tym większe szanse na przyznanie kredytu hipotecznego. Ponadto można dzięki niemu liczyć na korzystniejsze warunki pożyczkowe.

Rodzaj rat

Dwa najpopularniejsze rodzaje kredytów hipotecznych to te z równymi ratami lub malejącymi. Czym się różnią? W przypadku tych drugich pożyczkobiorca od początku spłata dużą część kapitału. Natomiast w przypadku kredytu hipotecznego z ratami równymi najpierw regulowane jest oprocentowanie.

Wysokość oprocentowania

Kredyty hipoteczne z reguły charakteryzują się niskim oprocentowaniem, wynoszącym od 3% do 8%. Warto jednak poszukiwać ofert o najkorzystniejszych warunkach, gdyż taka pożyczka to wieloletnie zobowiązanie o dużej wartości. Dlatego nawet niewielkie oprocentowanie stanowi duży koszt.

Maksymalny okres kredytowania

W zależności od oferty banku, można znaleźć kredyty hipoteczne udzielane na 20,30 a nawet 35 lat. Wydłużenie okresu spłaty pożyczki pozwala na dopasowanie wysokości rat do zdolności finansowej. Natomiast warto mieć na uwadze, że zobowiązanie na wiele lat generuje także więcej kosztów.

Zwracając uwagę na tych kilka aspektów, łatwiej znajdziesz najkorzystniejszy kredyt hipoteczny dla siebie.

Ranking kredytów hipotecznych w Szczecinie – skorzystaj, aby wybrać świadomie

Samodzielne poszukiwanie pożyczki hipotecznej może być trudnym zadaniem. Dlatego warto skorzystać z rankingów przygotowanych przez specjalistów, takich jak ten na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/szczecin/. Dane są aktualizowane co miesiąc, przez co przegląd idealnie oddaje warunki panujące aktualnie na rynku. Ponadto zestawienie przedstawia w czytelny sposób najważniejsze aspekty związane z kredytami hipotecznymi, takie jak okres spłaty, wartość kapitału i całkowity koszt uregulowania zobowiązania. Wszystkie oferty są pokazywane na podstawie konkretnego przykładu. Korzystanie z takich rankingów może znacznie ułatwić poszukiwanie idealnej propozycji pożyczki mieszkaniowej.

Kredyt na samochód – zwykły czy celowy?

Planujesz zakup samochodu, ale zastanawiasz się, jak go sfinansować? Najpopularniejsze kredyty w takiej sytuacji to gotówkowy i celowy. Ten pierwszy jest udzielany na maksymalnie 12 lat, a środki uzyskane można przeznaczyć nie tylko na kupno pojazdu, ale także np. na remont mieszkania, wyjazd na wakacje czy inne przedsięwzięcie. Bank nie ma prawa własności do nabytego auta.

Środki uzyskane w ramach kredytu celowego na samochód muszą być w całości przeznaczone na zakup konkretnego pojazdu. Taka pożyczka może się charakteryzować nieco niższym oprocentowaniem niż gotówkowa, natomiast w wielu przypadkach bank staje się współwłaścicielem nabytego auta. Zakupiony samochód będzie stanowił zabezpieczenie w sytuacji, gdy wystąpią problemy ze spłatą zobowiązania. Ponadto, decydując się na kredyt celowy, warto zwrócić uwagę na dodatkowe obowiązki związane z np. wykupieniem ubezpieczenia AC dla pojazdu.

Zatem wybór pożyczki na samochód należy uzależnić od tego:

  • w jaki sposób chcesz wydać uzyskane środki;
  • czy chcesz, aby bank miał prawo „własności” w odniesieniu do zakupionego pojazdu przez okres trwania umowy.

Karta płatnicza – jak ją zamówić i aktywować?

Obecnie coraz więcej płatności wykonuje się bez użycia gotówki. To działanie charakteryzuje się wysoką wygodą i może przyśpieszyć zakupy, gdyż pozwala klientowi na skorzystanie z np. kas samoobsługowych. Jednak do płatności bezgotówkowych przyda się karta płatnicza. Czy wiesz, w jaki sposób ją zamówić? Zwykle należy się skontaktować z bankiem, w którym prowadzisz rachunek rozliczeniowy i zawnioskować o wydanie karty. Natomiast po jej otrzymaniu należy ją aktywować.

W jaki sposób to zrobić? Bank powinien wydać czytelną instrukcję, dzięki której cały proces będzie łatwiejszy. Najłatwiej aktywować nową kartę, korzystając z bankomatu lub online, za pomocą aplikacji internetowej. Jeśli np. jesteś klientem PKO BP, to czytelną instrukcję znajdziesz na https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-aktywowac-nowa-karte-pko-bp/. Na tej stronie dowiesz się, jak aktywować kartę płatniczą i jak nadać nowy PIN do niej.

Jak widzisz, produkty bankowe są bardzo zróżnicowane. Warto być z nimi na bieżąco, aby dobrać te, które pozwalają lepiej poruszać się w finansowym świecie.