To już czternasta edycja imprezy, którą można nazwać największym w regionie świętem humoru. Szczecińska publiczność przyzwyczaiła się już, że może spotkać się czołówką polskich komików i kabaretów pod koniec roku. Jednak w tym roku Festiwal Komedii SZPAK, wyjątkowo wyląduje w naszym mieście już w sierpniu i zostanie „rozegrany” między 13 a 15 dniem tego miesiąca. Bilety są już w sprzedaży.

Wykorzystamy inne atuty

– Postanowiliśmy przyspieszyć i zorganizować festiwal w wakacje – mówi Grzegorz Dolniak, dyrektor artystyczny Festiwalu Komedii SZPAK. – Zmobilizowała nas do tego sytuacja, która nam się wszystkim wydarzyła. Dlatego nie czekamy do jesieni, zwłaszcza że na naszych festiwalach sale zawsze były wypełnione po brzegi, a nie wiadomo, czy byłoby to możliwe w tym roku. Jeżeli zatem letnia forma imprezy się sprawdzi, być może będzie to nowy pomysł na kolejne edycje. Teraz będzie można skorzystać z takich atutów Szczecina, z których jesienią korzystać nie można. Słońce, plaża na Wyspie Grodzkiej, letnia pogoda mogą być bardzo sprzyjające dobrej rozrywce – argumentuje.

Najpierw region, potem Szczecin

Zanim rozpocznie się zasadniczy program tego festiwalu, przez trzy dni, tzn. 11, 12 i 13 sierpnia, impreza będzie dostępna w regionie – w Stargardzie, Goleniowie i Dębnie. W tych miastach swoje najświeższe stand-upowe opowieści zaprezentują Michał Kutek i Maciej Brudzewski.

W Szczecinie tegorocznego SZPAK-a otworzy wydarzenie "Stand-up na Wyspie". 13 sierpnia Adam Gajda, zwycięzca 13. SZPAK-a, przedstawi najnowszy program i będzie można się przekonać, w jakiej formie jest obecnie.

– Przygotujemy także Open Mic, czyli otwarty mikrofon – nowość na festiwalu. Przed występem Gajdy każdy będzie mógł spróbować swoich sił na scenie. Można się do nas zgłaszać mailowo albo przez Facebooka. Wstęp na cały wieczór jest bezpłatny. Limit widzów, jaki ustaliliśmy, to 600 osób – informuje Dolniak.

Niepowtarzalne bajki

Następnie festiwal przeniesie się na duży dziedziniec Zamku Książąt Pomorskich i tam już pozostanie przez następne trzy dni. 14 i 15 sierpnia zaplanowano tu sekcję "Szpaczek dla dzieci". Wystąpią aktorzy z kolektywu Impro z Krypty (m.in. Paweł Niczewski, Rafał Hajdukiewicz i Marta Uszko) i „odkryją bajki, które nigdy jeszcze nie zostały opowiedziane i nigdy więcej się nie powtórzą”.

Stand-up, improwizacja i… letni poligon

Na 14 sierpnia (godz. 18.00) przygotowywana jest "Gala Stand-up na Zamku". Na plenerowej scenie swoje programy zaprezentuje sześciu komików (w tym m.in. Paweł Chałupka, Michał Kutek i Tomek Nowaczyk), a konferansjerem będzie Grzegorz Dolniak.

Tego samego dnia, o 21.30, rozpocznie się "Szczecin Impro Show", czyli wieczór gier improwizowanych w wykonaniu aktorów szczecińskich teatrów. Co istotne, to publiczność zdecyduje o rolach, jakie zagrają i tematach, jakie podejmą.

Dzień później można będzie zobaczyć "Letni Poligon Kabaretowy" z doborową obsadą, bo przyjadą do nas kabarety Jurki, Chyba, K2, a także Tomasz Jachimek.

Kinowy epilog pod chmurką

To będzie emocjonujący wieczór, ale jeszcze nie finał, ponieważ jedno wydarzenie organizatorzy zaplanowali na późne godziny wieczorne. Będzie to pokaz filmu „Czekając na miłość” - klasycznej, bajkowej historii z brzydką księżniczką i pięknym, ale nieśmiałym księciem (z udziałem takich komików jak Wojtek Kamiński, Władysław Sikora czy Joanna Kołaczkowska). Reżyser tej komedii, Tomasz Łupak, spotka się z widzami po projekcji. Wstęp jest wolny. Bilety na pozostałe wydarzenia kosztują od 15 do 40 zł w przedsprzedaży, a cały program festiwalu dostępny jest na stronie: https://szpak.info.pl/program.