Podczas stłuczki odnosisz niegroźne uszkodzenie ręki, które wyklucza Cię jednak z udziału w zaplanowanym spływie kajakowym. Odwołujesz wyjazd, ale sam zwrot kosztów nie zrekompensuje Ci pokrzyżowanych planów. A co jeśli Twój uszczerbek na zdrowiu kwalifikuje Cię do odszkodowania? Poznaj jak działa ubezpieczenie NNW i czy warto je wykupić.

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Jak to działa?

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie komunikacyjne NNW obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków, doznanych przez kierowcę oraz pasażera ubezpieczonego pojazdu. Polisa może być zawarta zarówno na samego kierowcę, jak i kierowcę wraz z pasażerami. Można zatem stwierdzić, że ubezpieczenie to w przeciwieństwie do OC, czy AC nie dotyczy samochodu, a ludzi.

Wykupienie NNW jest dobrowolne, co sprawia, że wielu kierowców rezygnuje z niego ze względu na koszty. Zupełnie niepotrzebnie. Zakres NNW jest bowiem bardzo szeroki, a cena za ubezpieczenie kierowcy w niektórych ubezpieczalniach to nawet kilkanaście zł, jak chociażby w mtu24.pl. Bardzo ważnym aspektem jest to, że wypłacenie odszkodowania NNW, nie koliduje z otrzymaniem innych odszkodowań z takich źródeł jak: dodatkowa polisa, ZUS, itp. Do tego możemy mieć pewność, że NNW zadziała zarówno w sytuacji kiedy jesteśmy sprawcami wypadku, jak i kiedy jesteśmy ofiarą.

Od czego zależy cena ubezpieczenia NNW?

Jak każde ubezpieczenie, również NNW może mieć różny zakres cenowy. Zależy to nie tylko od towarzystwa ubezpieczeniowego, ale również od zakresu samego ubezpieczenia. Najczęściej na cenę wpływa:

  • suma ubezpieczenia;
  • ilość miejsc w samochodzie;
  • czy płacimy całość jednorazowo, czy rozkładamy składkę na raty.

W jakich przypadkach odszkodowanie NNW może nie zostać wypłacone?

Aby uniknąć takich sytuacji, należy trzymać się zasady, o której już wspominaliśmy, a mianowicie zawsze czytać dokładnie OWU danej polisy. Warto również współpracować z towarzystwami ubezpieczeniowymi, które mają doświadczenie i działają na rynku dłuższy czas. Istnieje jednak lista wykluczeń, które występują w większości polis NNW:

  • umyślne spowodowanie szkody;
  • choroby tzw. „zawodowe”, związane z wykonywaną pracą;
  • skutki złego leczenia;
  • wypadki spowodowane pod wpływem alkoholu lub narkotyków;
  • próba targnięcia się na życie lub samobójstwo;
  • wypadki wynikające z próby lub popełniania przestępstwa;
  • wypadki wynikające z udziału w działaniach wojennych bądź protestach;
  • wypadki, do których doszło, kiedy prowadzący nie miał ważnych dokumentów.

Ubezpieczenie chroni od następstw nieszczęśliwych wypadków – działa zarówno podczas jazdy, jak i użytkowania samochodu (wsiadania, wysiadania, wymiany żarówki itp.). W zależności od wybranego pakietu może obejmować kierowcę lub kierowcę i pasażerów pojazdu. Świadczenie zostanie wypłacone przy okazji wypadku, w którym ubezpieczeni doznają uszczerbku na zdrowiu lub poniosą śmierć.

Warto również wybrać NNW, które działa na terenie nie tylko kraju, ale także Europy.