W tym roku mija 65. rocznica powstania Przedsiębiorstwa Rybołówstwa Dalekomorskiego „Gryf”, którego pracownicy opracowali recepturę słynnego w całym kraju „paprykarza szczecińskiego”. Z tej okazji Fundacja Komes zaprasza byłych pracowników oraz mieszkańców Szczecina na prezentację okolicznościowego muralu, paprykarzowy poczęstunek i plenerowe spotkanie z twórcami kultowej konserwy.
Pierwsza puszka paprykarza szczecińskiego powstała w 1967 roku. Inspiracją była afrykańska potrawa czop-czop, którą w jednym z portów spróbowali pracownika „Gryfa”. Połączenie ryb, ryżu i przyprawy Pima z ostrych papryczek posmakowało im na tyle, że postanowili przygotować polską wersję. Wówczas polskie rybołówstwo miało się świetnie i już wcześniej powstało kilka konserw ryb z afrykańskich łowisk. Jednak to dopiero paprykarz okazał się prawdziwym hitem. Teraz, z okazji 65. rocznicy powstania Przedsiębiorstwa Rybołóstwa Dalekomorskiego, Fundacja Komes zaprasza byłych pracowników i mieszkańców na sobotnią prezentację okolicznościowego muralu. Zbiórka w sobotę o godz. 11 na pętli autobusowej „Zajezdnia Golęcino” przy ul. Wiszesława. Po prezentacji muralu, uczestników czeka spacer do parku przy placu Leona Kaczego. To właśnie w tym miejscu czekać będzie paprykarzowy poczęstunek przygotowany przez Jachtową i zimne napoje z saturatora. Będzie można także na żywo wysłuchać wspomnień twórców paprykarza.
„Oprócz spotkań z ciekawymi ludźmi i ich historiami, w parku będzie można wziąć udział w regatach wioślarskich na ergometrze oraz spróbować swoich sił w przeciąganiu liny” – zachęcają organizatorzy. Otwarte będzie także stoisko z lokalnymi produktami, wśród których znajdą się m.in. paprykarzowe koszulki.
Wydarzenie ubarwi koncert Piterskiego, który wystąpi w szantowym repertuarze. „Serdecznie zapraszamy, najlepiej w strojach marynistycznych” – zachęcają organizatorzy.
Komentarze
0