Gdy po trudnym i często przedłużającym się okresie związanym z budową domu, przychodzi finalny etap prac wykończeniowych, wydaje się, że widać już światełko w tunelu, a termin przeprowadzki do nowego domu staje się być bardziej realny. Jednak tzw. wykończeniówka potrafi również przysporzyć wielu niespodzianek, niekoniecznie tych pozytywnych. W tym artykule wyjaśniamy, jak powinien wyglądać harmonogram prac wykończeniowych i gdzie zakupić wysokiej jakości materiały wykończeniowe w atrakcyjnych cenach.

Co to są prace wykończeniowe?

Prace związane z wykończeniem to ostatnie i zarazem najbardziej spektakularne działania, jakie wykonywane są w czasie budowy domu. To od ich powodzenia w dużej mierze zależy finalny efekt, jaki widoczny jest przy oddaniu domu do użytku. Choć wielu osobom wydaje się, że prace wykończeniowe to te związane z malowaniem czy kładzeniem płytek, w skład zadań związanych z tym etapem budowy wchodzi o wiele więcej czynności, których kolejność nie może być przypadkowa.

Po co potrzebny jest harmonogram prac wykończeniowych?

Chaos i brak przestrzegania odpowiedniej kolejności prac wykończeniowych to największe błędy, jakie można popełnić na budowie. Po pierwsze, postępowanie według logicznych reguł, które zostały sprawdzone przez miliony osób, które budowały dom to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Wyobraź sobie, że podłogi zostaną zamontowane, zanim powstaną instalacje i przyłącza… Jedyne co może powstać przy takiej kolejności to budowlana katastrofa – a przecież tego chcemy uniknąć! Brak przestrzegania harmonogramu prac wykończeniowych jest nie tylko nieekonomiczna, ale także niebezpieczna i często po prostu niemożliwa w realizacji.

Jaka jest prawidłowa kolejność robót wykończeniowych?

Porządek podczas wykonywania robót wykończeniowych zdecydowanie ma sens, dlatego poniżej przedstawimy wam najważniejsze etapy tzw. wykończeniówki.

  • Etap 1 – montaż ścian działowych i instalacji.

Aby rozpocząć prace nad instalacjami elektrycznymi, konieczne jest postawienie ścianek działowych. Tworzenie sieci przewodów to zadanie dla doświadczonego fachowca, gdyż instalacja musi być bezpieczna dla domowników i urządzeń, które będą do niej podłączone. Co więcej, dobrze zaprojektowana sieć przewodów musi być wykonana, biorąc pod uwagę kwestie funkcjonalności i użyteczności. Na tym etapie ważna jest współpraca pomiędzy domownikami a wykonawcą, gdyż praktycznie w każdym pomieszczeniu należy odpowiednio zaplanować instalację, przewidując, gdzie zostaną zamontowane gniazdka i włączniki. Na tym etapie tworzy się również instalację gazową, wodną i kanalizacyjną, wentylację oraz klimatyzację.

  • Etap 2 – podłogi i tynki.

Jeśli nie decydujesz się na montaż ogrzewania podłogowego, podłogi na tym etapie kładzie się bez warstwy posadzki, tworząc tzw. wylewkę. Następnie czas na wykończenie sufitu i ścian – tu kładzie się gładzie i tynki, o ile w budynku nie panują ujemne temperatury. Najlepiej, aby temperatura w pomieszczeniu miała co najmniej 10ºC.

  • Etap 3 – lekka zabudowa i przygotowanie ścian do malowania.

W przypadku, gdy w pomieszczeniach mają być wykonane sufity podwieszane, to właśnie na tym etapie należy je przygotować. Poza tym, usługi wykończeniowe w tym momencie budowy przewidują wyszpachlowanie i wyszlifowanie ścian (jeśli nie będą na nich kładzione płytki lub tapeta) oraz montaż wewnętrznych parapetów i grzejników.

  • Etap 4 – wykończenie podłogi, malowanie ścian, układanie płytek.

Na tym etapie, należy przystąpić do wykończenia podłóg, bez względu na to, czy decydujesz się na użycie płytek, paneli czy parkietu. Kolejną pracą wykończeniową jest malowanie ścian – tu konieczne jest wcześniejsze ich odkurzenie. Przed tą czynnością warto zamontować już drzwi. W skład ostatniego etapu robót wykończeniowych zaliczyć można montaż instalacji sanitarnej, gniazdek i włączników.

Gdzie kupować materiały wykończeniowe?

Prace wykończeniowe to jedne z najważniejszych działań, jakie wykonywane są podczas budowy domu. To właśnie efekty tych prac będą widoczne gołym okiem, dlatego tak ważne jest, aby do ich wykonania zatrudnić fachowców z doświadczeniem oraz użyć wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Znajdziesz je w sklepie w AlleStandard, gdzie dostępne są produkty od sprawdzonych producentów, które posłużą do zamknięcia tzw. wykończeniówki, m.in. armatura i ceramika łazienkowa, farby, oświetlenie czy płytki ceramiczne. Dla osób, które przy wykończeniu szukają oszczędności, istnieje możliwość zamówienia produktów w drugim gatunku, dlatego warto przy kompletowaniu wyprawki przed rozpoczęciem prac wykończeniowych dokładnie przejrzeć całą ofertę sklepu AlleStandard.