Szczeciński magistrat odwołał miejskiego sylwestra, aby znaleźć dodatkowe pieniądze przed nadchodzącymi podwyżkami. Oszczędzają także Morskie Centrum Nauki oraz urząd marszałkowski. „Wszyscy z niepokojem obserwujemy galopujące ceny energii, problemy z dostawami surowców” – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Podczas pierwszego pokazu iluminacji Morskiego Centrum Nauki, który miał miejsce pod koniec kwietnia, marszałek województwa Olgierd Geblewicz zapewniał, że to tanie i ekonomiczne rozwiązanie. „Ten obiekt został wykonany w najwyższych standardach ochrony środowiska, a więc również w kwestii zużycia energii. Godzina oświetlenia tego gmachu to koszt 20 złotych” – mówił.
Mniej iluminacji na Łasztowni
Pomimo tego, Morskie Centrum Nauki postanowiło przyłączyć się do działań mających na celu oszczędzanie energii. Tym samym ograniczy czas oświetlenia elewacji gmachu na Łasztowni.
– Teraz iluminacja będzie aktywna przez dwie godziny, tylko podczas weekendów oraz wydarzeń o szczególnym znaczeniu – informuje Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy MCN. Najbliższa okazja do oglądania podświetlonego gmachu będzie miała miejsce jutro (01.09), kiedy to iluminacja rozświetli Morskie Centrum Nauki w barwach polskiej flagi.
„Musimy być solidarni”
Ograniczenie iluminacji Morskiego Centrum Nauki to nie jedyne działania, które zostały podjęte w instytucjach podlegających marszałkowi. Olgierd Geblewicz podjął decyzję o zmianach organizacji pracy urzędu, których efektem ma być ograniczenie zużycia energii cieplnej i elektrycznej. Tym samym ograniczone zostaną iluminacje budynków, ich ogrzewanie (zimą) oraz klimatyzacja (latem).
– Wszyscy z niepokojem obserwujemy galopujące ceny energii, problemy z dostawami surowców. Rosną obawy o bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw domowych, ale też szpitali, szkół, zakładów pracy – mówi marszałek województwa. – Musimy być solidarni, aby przygotować się do jesieni i zimy oraz zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Europy, Polski, regionów i miast. Musimy oszczędzać energię elektryczną, oszczędzać paliwo, redukować zużycie energii cieplnej. I w domu, i w pracy.
Co z innymi iluminacjami?
Olgierd Geblewicz uważa, że w obliczu ogromnych podwyżek cen energii i wojny surowcowej prowadzonej przez Rosję, konieczne jest zmagazynowanie możliwie jak największej ilości gazu, ropy naftowej i węgla.
– Oszczędności są najszybszym i najtańszym sposobem zwiększenia zasobności magazynów i zaradzenia obecnemu kryzysowi energetycznemu w perspektywie nadchodzącej zimy oraz perspektywie długookresowej – podkreśla.
Dodajmy, że Morskie Centrum Nauki to nie jedyny obiekt w Szczecinie, którego elewację pokrywają widowiskowe iluminacje. Pytania w sprawie podjęcia podobnych działań wysłaliśmy również do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza oraz miasta w sprawie Dźwigozaurów i Trasy Zamkowej.
Komentarze
0